Szukaj

Objawy zapalenia płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Podziel się
Komentarze1

Zapalenie płuc to infekcja dolnych dróg oddechowych. Rocznie choruje na nią około 450 milionów ludzi, z czego około 4 milionów to liczba zgonów. Jej objawy są zwykle łatwe do zdiagnozowania, dlatego przy ich wystąpieniu bardzo ważną kwestią jest niezwłoczne udanie się do specjalisty w celu podjęcia leczenia.

Objawy zapalenia płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Rodzaje zapalenia płuc

Zapalenie płuc dzieli się ze względu na źródło, które wywołało infekcję. Wśród nich wyróżniamy bakterie (Streptococcus pneumoniae,  Haemophilus influenzae, Chlamydophila pneumoniae,  Mycoplasma pneumoniae, Staphylococcus aureus; Moraxella catarrhalis; Legionella pneumophila i pałeczki Gram-ujemne).  Inną przyczyną zapalenia płuc mogą być wirusy jak na przykład rynowirusy, koronawirusy, wirus grypy, RSV, adenowirusy, wirusy paragrypy oraz  cytomegalowirusy. Do mniej popularnych należą grzyby (Histoplasma capsulatum, grzyby z rodzaju Blastomyces, Cryptococcus neoformans, Pneumocystis jiroveci orazCoccidioides immitis) i pasożyty (Toxoplasma gondii, Strongyloides stercoralis, Ascaris lumbricoides oraz Plasmodium malariae).

Możemy również wyróżnić szpitalne oraz pozaszpitalne zapalenie płuc.

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc

Czasem może być powikłaniem po przeziębieniu, bądź chorobie zakaźnej. Jeśli więc po zakończeniu leczenia, wciąż zmagamy się z bolesnych i przewlekłym kaszlem nie należy tego bagatelizować. Inną z przyczyn bakteryjnego zapalenia płuc jest infekcja sama w sobie, przedostając się do dolnych dróg oddechowych z gardła lub nosa (zwykle dochodzi do tego w czasie snu). Typowymi objawami są kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, świsty przy oddychaniu, gorączka, czasem nawet bóle mięśni. Innymi, dość nietypowymi symptomami mogą być: krwioplucie (wywołane przez bakterie Gram-ujemne ), biegunka (przy Legionelli), rdzawa plowcina (Streptococcus pneumoniae). Mycoplasma pneumoniae natomiast wywołać może ból stawów i obrzęk węzłów chłonnych.

Bakteryjne zapalenie płuc leczy się zwykle antybiotykiem.

Objawy wirusowego zapalenia płuc

Wirusowe zapalenie płuc stanowi jedną trzecią wszystkich zachorowań. Jego zdiagnozowanie jest znacznie trudniejsze, gdyż objawy nie ukazują się od razu, często mogą zostać w ogóle niezauważone. Gorączka i kaszel zwykle nie występują. Jedynymi symptomami  jest senność, przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie oraz nadpotliwość.

Jeśli chodzi o diagnozę, samo badanie stetoskopem, może nic nie wykazać. Tutaj niezbędne jest badanie krwi, a czasem nawet prześwietlenie. Leczenie polega na podawaniu choremu witamin. Korzystny jest również ruch, krótkie spacery, w celu poprawienia kondycji i wentylacji płuc.

Grzybicze zapalenie płuc

Grzybicze zapalenie płuc nie występuje często, może jednak nastąpić przy osłabionej odporności (na przykład na skutek przyjmowanych leków, AIDS). Częstym objawem jest brak apetytu, wzrost ciśnienia, przyspieszony oddech, duszności (Pneumocystis jiroveci), a także gorączka, bóle w klatce piersiowej, suchy kaszel i złe samopoczucie (Histoplasma capsulatum).

Objawy pasożytniczego zapalenia płuc

Symptomy pasożytniczego zapalenia płuc mogą być bardzo różnorodne, w zależności od źródła, które spowodowało infekcję. Jednym z nich jest pierwotniak Toxoplasma gonidii, który w skrajnych przypadkach atakuje takie narządy jak wątroba, płuca, węzły chłonne, serce, śledziona, oczy. Wówczas objawia się u chorego gorączką, zapaleniem mózgu, opon mózgowych, dolegliwościami grypopodobnyi, bólami stawów, bądź powiększeniem węzłów chłonnych. Innym pasożytem atakującym płuca jest Strongyloides stercorali. Często nie daje żadnych symptomów, charakteryzuje się ewentualnie bólami brzucha i zmianami skórnymi. Pasożyt ten występuje jedynie w strefie tropikalnej.

Zapalenie płuc jest poważną chorobą. Należy zadabać o jego odpowiednie leczenie, które powinno być wspomożone odpowiednią dietą przy zapaleniu płuc. Po wyleczniu równie ważna jest rekonwalescencja, gdyż niedoleczenie może prowadzić do różnych powikłań.

Autor: Marta Laburda

Komentarze do: Objawy zapalenia płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc? (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 04-07-2020 04:53

Chlorochina koronawirus leki sprzedam

1

Chlorochina koronawirus leki sprzedam COVID SARS Sprzedaje lek eksperymentalny na koronawirus SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tabletki Nitaquin 250mg chloroquine phosphate po 5zł. Tabletki są odliczane ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze