Szukaj

Zmiany klimatyczne: nowa uznana przyczyna problemów ze zdrowiem

Podziel się
Komentarze0

Zmiany klimatyczne stały się dziś pierwszym wyzwaniem dla światowego zdrowia publicznego, oznajmiła badaczka Véronique Lapaige, w czasie konferencji zorganizowanej z okazji Dnia Ziemi w Montrealu. W rzeczywistości, Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała się opracować plan działania pozwalający na rozwiązanie tego problemu.W Kanadzie, pani Véronique Lapaige, badaczka w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Quebeku, pracuje nad opracowaniem nowych środków mogących pomóc najbardziej wrażliwym grupom oraz wesprzeć profesjonalistów od spraw zdrowia, w lepszym przystosowaniu się do zmian klimatycznych (upały, powodzie, susze, etc.).

Jej zdaniem, sytuacja jest bardzo niepokojąca. Wszyscy będą tym dotknięci, a niektóre przedziały wiekowe populacji ucierpią bardziej niż pozostali.

Zmiany klimatyczne odbijają się na wszystkich elementach równie fundamentalnych dla zdrowia co powietrze, woda, produkty żywnościowe oraz choroby, wyjaśnia pani Véronique Lapaige.


Władze zdrowia publicznego powinny się więc przygotować na konfronację ze wzrostem nie tylko liczby przypadków problemów oddechowych związanych z zanieczyszczeniami powietrze (alergie oddechowe, astma, etc.), ale również z całym wachlarzem innych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia układu pokarmowego (spowodowane spożyciem skażonych produktów), choroby serca, choroby zakaźne przenoszone przez insekty oraz gryzonie, odwodnienie i stres (w przypadku ekstremalnych katastrof).

Poza tym, w okresie upału, niektóre lekarstwa powszechnie przepisywane mogą mieć nowe działania niepożądane. Tak jest przede wszystkim w przypadku leków psychotropowych, czyli rodziny lekarstw, które działają na centralny system nerwowy i służą, na przykład, do leczenia depresji oraz zaburzeń związanych z niepokojem psychicznym.

Prace badaczki wpisują się w strategię Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), mającej na celu konfrontację ze zmianami klimatycznymi. Według Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatyczne stanowią nową znaczącą groźbę dla zdrowia publicznego i zmieniają sposób, w jaki powinniśmy rozważać ochronę populacji wrażliwych.

Komentarze do: Zmiany klimatyczne: nowa uznana przyczyna problemów ze zdrowiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz