Szukaj

Moczówka prosta nerkowa

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowe wydalanie płynów pozwala utrzymać nasz organizm w stanie homeostazy. Jak utrzymać swoje nerki i układ moczowy w dobrym stanie? Co powinno nas zaniepokoić? Czym jest moczówka nerkowa i jak ją leczyć?

Moczówka prosta nerkowa

Moczówka prosta nerkowa to przypadłość na którą możemy zachorować w związku z obciążeniem genetycznym, lub nabyć ją z wiekiem. Statystycznie przyjmuje się, że około 30% chorych zapadło na chorobę w związku z nieznaną przyczyną, w 25% przypadków moczówka jest wynikiem łagodnych i złośliwych guzów mózgu i przysadki mózgowej, 20% choruje z powodu powikłań operacji przeprowadzanych na ośrodkowym układzie nerwowym, a 16% pacjentów cierpi na tą chorobę w wyniku urazu głowy.

Postaci choroby

Wyróżnia się dwie postaci moczówki prostej:
  • centralną
  • nerkopochodną

Obie z powyższych postaci dotyczą zaburzeń wydzielania lub wykorzystania wazopresyny. Choroba może objawić się w każdym wieku, często zdarza się, że moczówka jest sprzężona z innymi chorobami układu moczowego. Najczęściej obserwowanymi objawami jest:

- poliuria, wielomocz (zwiększone wydalanie moczu, sięgające nawet 3 litrów na dobę)

- polidypsja, zmożone pragnienie (sięgające objętości równych do wydalanych)

Ponadto u dzieci często pojawiają się symptomy takie jak:
- wymioty
- zaparcia
- gorączki o niejasnych przyczynach

- drgawki

Rozpoznanie i leczenie

Choroba wymaga odpowiedniej diagnozy. Objawy kliniczne które powoduje mogą być łudząco podobne do objawów generowanych przez inne niedyspozycje. Wnioski płynące z obserwacji i wywiadu z pacjentem mogą nakierować lekarza na przypadłości takie jak np. cukrzyca.
Do prawidłowej diagnozy niezbędne jest dokładne przebadanie moczu, zawartości substancji oraz ich proporcji względem siebie. Nie jest też wykluczone, że lekarz przebada nas pod kątem układu wydzielniczego (hormonalnego), dlatego iż problem moczówki prostej jest bezpośrednio związany z aktywnością naszej przysadki i podwzgórza mózgu.

Leczenie może być podjęte w dwóch tokach. Wskazane jest operacyjne usunięcie problemu, natomiast nie zawsze jest ono możliwe. Z powodzeniem stosuje się także terapie farmakologiczną mającą na celu złagodzenie symptomów choroby. Do leczenia objawowego używa się preperatów takich jak:

- desmopresyna
- wazopresyna
- ibuprofen
- chlorpropamid

Rokowania

Należy pamiętać, że po diagnozie schorzeń układu moczowego należy od razu zasięgnąć rady nefrologa. Moczówka prosta nerkowa, bez odpowiedniego leczenia jest chorobą bardzo niebezpieczną. Zwłaszcza w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie zaniedbanie moczówki może doprowadzić nawet do skrajnego odwodnienia dziecka, a nawet jego śmierci! Jednym z powikłań spóźnionego rozpoznania lub niewłaściwego leczenia może być trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. W postaciach wtórnych choroby, jej rokowanie i przebieg zależy od postępów w leczeniu podstawowym.

Bez paniki! Przykładając odpowiednią dbałość do szybkich reakcji, procesu leczenia i nawodnienia organizmu rokowania na przyszłość będą obiecująco dobre!


Autor:

Małgorzata Kopta

Komentarze do: Moczówka prosta nerkowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz