Szukaj

Pierwsza wizyta u ginekologa

Podziel się
Komentarze0

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa zawsze jest bardzo stresującym momentem dla nastoletniej kobiety. Ma ona spore problemy z przełamaniem wstydu, a także boi się badań które mogą ją czekać w gabinecie. Niepotrzebnie, gdyż wizyta u specjalisty jest istotnym elementem opieki medycznej dojrzewającej dziewczyny.

Pierwsza wizyta u ginekologa


Odpowiednio przygotowana młoda kobietka nie powinna mieć żadnych problemów podczas wizyty.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się w momencie dostania pierwszej miesiączki, oczywiście jeżeli dziewczynka zauważy u siebie jakieś dolegliwości, to jak najszybciej powinno się je skontrolować. Na pierwszą wizytę można zabrać mamę ale nie jest to wymagane. Oczywiście obecność mamy może wywołać dodatkowo skrępowanie. Nawet jeżeli będzie ona towarzyszyć ci w drodze do lekarza, to możesz ją poprosić by zaczekała na korytarzu.

Jeżeli boisz się, że ginekolog  może przekazać niektóre informacje rodzicowi to już nie musisz. Każdego lekarza obowiązuje tajemnica zawodowa dlatego nie ma on prawa poinformować rodzica, czy dziewczynka jest jeszcze dziewicą czy też nie. Należy jednak pamiętać, że ginekolog ma obowiązek poinformować prokuratora, gdy dziecko jest poniżej 14 roku życia i podjeło współżycie.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Najlepiej poradzić się mamy, zaprzyjaźnionej cioci lub osoby do której ma się zaufanie. Na pewno któraś z nich ma sprawdzonego ginekologa, który budzi jej ufność. U lekarza poleconego przez bliską Ci osobę będziesz się czuła dużo bardziej komfortowo. Na pewno zastanawiasz się nad tym czy wybrać lekarza płci męskiej czy też żeńskiej. Dużo łatwiej będzie Ci rozebrać się przed kobietą, aniżeli przed obcym mężczyzną. Spora grupa kobiet uważa, że męski lekarz ginekolog jest dużo delikatniejszy, a także bardziej życzliwy. Pamiętaj, że lekarza zawsze będziesz mogła zmienić, dlatego możesz poczekać z wyborem mężczyzny - lekarza - do kolejnej wizyty.


Przygotowanie do pierwszej wizyty...


Kiedy będziesz ustalać termin wizyty, pamiętaj by nie zbiegał się on w czasie z terminem miesiączki. Podczas menstruacji lekarz nie będzie mógł Cię zbadać. Na badanie należy zabrać ze sobą kalendarzyk, w którym zapisujesz terminy kolejno pojawiających się miesiączek. Pamiętaj, aby przed badaniem się umyć i zmienić bieliznę!

Pytania lekarza podczas wizyty...


Przede wszystkim musisz pamiętać, że lekarz zadaje pytania w trosce o Twoje dobro. Dlatego odpowiadaj na nie szczerze i nie zatajaj prawdy. Tylko w ten sposób, ginekolog będzie mógł Ci pomóc. Lekarz może zadać następujące pytania:

  • Czy miesiączki są regularne?
  • Jak obfite są krwawienia, ile zużywasz środków higienicznych(podpasek)
  • Jeżeli współżyjesz zapyta czy odczuwasz jakieś dolegliwości bólowe podczas stosunku?
  • Może zapytać o antykoncepcję oraz przeprowadzić z Tobą pogadankę na ten temat.
  • Zapyta Cię czy byłaś w ciąży, poroniłaś lub przerwałaś ciążę.
  • Lekarz zapyta o bolesność piersi, może poinformować Cię jak powinnaś sama badać biust.
  • Ponadto zapyta o ogólny stan Twojego zdrowia i o to czy przechodziłaś jakieś intymne infekcje.


Jak długo trwa badanie i czy jest bolesne?

Jeżeli nie jesteś dziewicą lekarz zbada Cię przez pochwę w innym wypadku badanie wykonywane jest przez odbyt. Nie jest ono bolesne ale też nie należy do przyjemnych, pamiętaj że jest wykonywane dla Twojego dobra, dlatego je po prostu przeczekaj. Zdarza się, że podczas pierwszej wizyty wykonywane jest tylko badanie USG.

Badanie trwa tylko chwilę 2-4 minuty. Wizyta natomiast może trwać nawet 30 minut, wszystko zależy od tego jak długo będziesz rozmawiać z lekarzem.

Komentarze do: Pierwsza wizyta u ginekologa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz