Szukaj

Zanieczyszczenia powietrza powodują śmierć 2 milionów osób co roku, według Światowej Organizacji Zdrowia

Podziel się
Komentarze1

Według najnowszego badania opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się do śmierci ponad dwóch milionów ludzi każdego roku.W jaki sposób działają na nas zanieczyszczenia?

Zanieczyszczone powietrze może bowiem przeniknąć do krążenia krwi poprzez płuca i spowodować w ten sposób różnego rodzaju kardiopatie, raka płuc, astmę, albo jeszcze inne dolegliwości układu oddechowego.

Tak właśnie stwierdza raport Światowej Organizacji Zdrowia, na podstawie badania zrealizowanego również przez samą WHO. Zanieczyszczenia te pochodzą głównie z elektrowni (przede wszystkim węglowych), a także z samochodów.


Badania na szeroką skalę

Opierając się na danych zebranych w 1100 miastach w 91 krajach na świecie, WHO podaje teraz do publicznej wiadomości uzyskane w ten sposób rezultaty. A rezultaty te okazały się dość alarmujące, biorąc pod uwagę to, że według Światowej Organizacji Zdrowia, dwa miliony osób ma umierać każdego roku z powodu chorób spowodowanych tymi zanieczyszczeniami.

Według badania, na te dwa miliony, 1 300 000 zgonów można przypisać zanieczyszczeniom w mieście, które dotykają w równym stopniu kraje roziwnięte, jak i rozwijające się.

Śmierć, której można uniknąć


Dodatkowo, ciągle według Światowej Organizacji Zdrowia, 1 100 000 zgonów można by było uniknąć, gdyby normy w tym zakresie był respektowane. W rzeczywistości, 80 z 91 krajów, z których Światowa Organizacja Zdrowia czerpała swoje dane, nie przestrzega wartości referencyjnych odnośnie zanieczyszczeń powietrza.

W licznych miastach, o których tutaj mowa, zanieczyszczenia atmosferyczne osiągają poziomy naprawdę niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Jednakże, jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, badanie to jest niekompletne, biorąc pod uwagę to, że niektóre kraje, takie jak Rosja albo niektóre kraje afrykańskie, na przykład, nie dostarczyły swoich danych.


Kto jest najbardziej zagrożony?

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia strefy są w krajach, które doświadaczają właśnie szybkiego wzrostu gospodarczego, takich jak Indie oraz Chiny, donosi strona internetowa romandie.com. W niektórych miastach bowiem, stężenie drobnych cząsteczek ma być aż do 15 razy większe niż zakłada to maksymalny poziom, ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jak uważa doktor Neira, dyrektorka departamentu zdrowia publicznego oraz środowiska w WHO, jeśli kraje będą kontrolować i zarządzać środowiskiem poprawnie, będzie można w sposób znaczący zmniejszyć liczbę ludzi cierpiących z powodu dolegliwości układu oddechowego oraz serca, jak również raka płuc.

Spacer i rower, jeżeli chcemy zmniejszyć zanieczyszczenia


W końcu, według przeprowadzonych przez WHO analiz, najcięższe skutki zanieczyszczeń powietrza można zaobserwować u osób starszych, u osób już chorych na jakąś chorobę, oraz u dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia nie ogranicza się jedynie do przestawienia raportu, ponieważ proponuje również pewne rozwiązania, pozwalajace walczyć z zanieczyszczeniami powietrza. Są one dość łatwe i wykonalne również dla każdego z nas, ponieważ organizacja zaleca po prostu przemieszczanie się na własnych nogach albo na rowerze, jeśli mamy ku temu okazję.

Dodatkowo, jak możemy przeczytać w raporcie, WHO zaleca również władzom państwowym inwestowanie w rozwój transportu publicznego, tak samo jak i proponuje konstruowanie elektrowni używających innego paliwa niż węgiel.

Komentarze do: Zanieczyszczenia powietrza powodują śmierć 2 milionów osób co roku, według Światowej Organizacji Zdrowia (1)

k.arcisz
k.arcisz 21-05-2013 22:23

Manipulacja pomiarami w Białymstoku

1

Mieszkam w Białymstoku. Powszechnie mówi się, że czyste u nas powietrze. Niestety tak tylko wygląda na podstawie badań, gdyż obie stacje zostały zlokalizowane w najczystszych miejscach miasta, wśród bloków i budynków uży... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze