Szukaj

Wykrywanie narkotyków dzięki zwykłym odciskom palców

Podziel się
Komentarze0

Policjanci brytyjscy będą mogli wkrótce uciekać się do pomocy prostego i szybkiego testu, aby dowiedzieć się, czy zatrzymany kierowca jest pod wypływem narkotyków, donosi internetowa strona przeglądu naukowego NewScientist.Firma brytyjska, Intelligent Fingerprint, opracowała małe urządzenie, które pozwoli policjanom w Wielkiej Brytanii na wykrywanie zażytych narkotyków, takich jak kokaina, metadon albo konopie, w zwykłym odcisku palca.

Aby to osiągnąć, badacz Paul Yates, wpadł na pomysł, aby wykrywać niektóre substancje wydzielane przez pory w skórze, usytuowane na czubkach palców, w przypadku zażycia narkotyku.


Proces ten polega na aplikacji na odcisk palca nanocząsteczek złota, pokrytych przeciwciałami. Przeciwciała przylegają do niektórych substancji, wydzielanych przez gruczoły potowe, i czynią je fluoroscencyjnymi, dzięki barwnikowi, w które są wyposażone.

Ciężko jest udowodnić kierowcy, że brał narkotyki, wyjaśnia Paul Yates. Testy wykrywające są często inwazyjne, niewystarczająco czułe, a rezultaty nie zawsze są wiarygodne, z powodu ryzyka skażenia próbek, dorzuca naukowiec.

To nowe narzędzie będzie mogło wykrywać maleńkie ślady substancji związane z zażywaniem narkotyków, w prostym odcisku palca, a to wszystko w ciągu zaledwie kilku minut. Małe urządzenie zostało zaprezentowane w ramach konferencji International Crime Science Conference, która miała ostatnio miejsce w Londynie.

Komentarze do: Wykrywanie narkotyków dzięki zwykłym odciskom palców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz