Szukaj

Jak uzależnienie wpływa na relacje z bliskimi?

Podziel się
Komentarze2

Problem alkoholizmu dotyka nie tylko uzależnionego, ale także osoby z jego najbliższego otoczenia. Strach odczuwany na dźwięk kroków na klatce schodowej, obawa o nastrój pijącego rodzica czy partnera i życie w ciągłym lęku bywają nie do zniesienia.

Jak uzależnienie wpływa na relacje z bliskimi?

Osoby borykające się z chorobą alkoholową często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo krzywdzą swoich bliskich.

Zazdrosny Otello

Obrazek, który najczęściej nasuwa się na hasło „alkoholik”, to pijany mąż znęcający się nad bezradną żoną i przerażonymi dziećmi. Owszem, nadużywanie siły fizycznej nieodłącznie związane jest z nadmiernym spożyciem alkoholu – sama przemoc może jednak przyjmować różne formy. Wiele osób doświadcza przede wszystkim przemocy psychicznej, która nierzadko jest znacznie gorsza do zniesienia, niż zadawane przez alkoholika razy.
Jednym z najczęściej występujących zaburzeń jest tzw. zespół Otella.

Bohater słynnej sztuki Szekspira dał się poznać jako paranoiczny wręcz zazdrośnik. Podobnie rzecz się ma z osobami cierpiącymi na alkoholizm. Wykazują się one ogromną, a przy tym całkowicie nieuzasadnioną podejrzliwością. Partnerki alkoholików nieustannie oskarżane są o zdrady, mimo iż nie dają żadnych powodów ku zazdrości. Próby dowiedzenia swojej niewinności spełzają na niczym – kobiety podejrzewane są o romans z kolegami z pracy, sąsiadami, a nawet przypadkowo spotkanymi mężczyznami. Zazdrosny, chory mężczyzna prowadzi własne „dochodzenia”, śledzi partnerkę, kontroluje jej życie.


W skrajnych przypadkach zdesperowane kobiety przyznają się do zdrady, której nie popełniły. Na próżno liczą, iż partner da im wreszcie święty spokój. Tymczasem alkoholik dotknięty chorobliwą zazdrością pozbawiony jest zdolności do racjonalnego myślenia, nie dostrzega absurdalności swojego postępowania. Nadrzędnym celem jego działań staje się przyłapanie partnerki na gorącym uczynku.


Szkodliwe współuzależnienie

Ciągłe przebywanie w otoczeniu alkoholika może prowadzić do współuzależnienia osoby zdrowej. Nie objawia się to bynajmniej wspólnym spożywaniem alkoholu, ale destrukcyjnym przystosowaniem się do życia w nienormalnej sytuacji.

Osoba współuzależniona obwinia się za picie partnera, ma obniżone poczucie własnej wartości, nie potrafi się zrelaksować. Swoje życie całkowicie podporządkowuje uzależnionemu, zapominając o własnych potrzebach, planach i marzeniach. Co gorsza, na własne życzenie zamyka się z chorym w klatce uzależnienia, z której uwolnić jest się niezwykle trudno.

Wyleczenie się ze współuzależnienia jest niemal równie trudne, jak z samego alkoholizmu i wymaga wsparcia bliskich oraz profesjonalnego psychologa. Osoba współuzależniona musi zrozumieć, iż dopiero pomagając sobie, będzie w stanie pomóc choremu bliskiemu.

Dzieciństwo w cieniu kieliszka

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się jednak dzieci alkoholików, szczególnie te młodsze, dla których tak ważne jest wsparcie i opieka rodziców. Pijący ojciec czy matka nie są bowiem w stanie prawidłowo wypełniać obowiązków rodzicielskich. Krótkie okresy trzeźwości, wahania nastroju czy niekontrolowane wybuchy agresji nie sprzyjają wychowywaniu pociech. Dzieci żyją w ciągłym napięciu, są nerwowe, bywają nadpobudliwe i sprawiają problemy nauczycielom. Dla niektórych szkoła stanowić może jednak schronienie – kryjówkę przed problemami w domu i azyl, do którego chętnie wracają. Niezależnie od miejsca pobytu, dzieci wstydzą się za uzależnionego rodzica i za wszelką cenę starają się, aby smutna prawda o ich rodzinie nie wyszła na jaw.

Problem alkoholizmu, dawniej rozpatrywany jedynie w kontekście osoby uzależnionej, jest dziś postrzegany w znacznie szerszy sposób. Nie tylko alkoholik przeżywa traumę – jego choroba w równym stopniu dotyka najbliższe mu osoby. Miejmy to w pamięci, niosąc pomoc i wsparcie uzależnionym.

Komentarze do: Jak uzależnienie wpływa na relacje z bliskimi? (2)

renii
renii 16-06-2013 18:49

uzależnienie od alkoholu

2

Nie wszystkie osoby pijące alkohol szkodliwie będą w przyszłości uzależnione. O wystąpieniu objawów przesądzą predyspozycje biologiczne i czynniki środowiskowe. Niemniej jednak wystąpienie objawów uzależnienia zawsze pop... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze