Szukaj

Czym jest uzależnienie od słodyczy?

Podziel się
Komentarze0

Większość z nas uwielbia słodycze. Ciężko nam się oprzeć pokusie zjedzenia kawałka czekolady, czy też batonika. Jedzenie łakoci bez wątpienia sprawia ogromną przyjemność. Jednakże powinniśmy pamiętać, że słodycze bardzo szybko uzależniają.

Czym jest uzależnienie od słodyczy?

Dlaczego tak bardzo lubimy słodycze?

Jedzenie słodyczy jest jednym z najprostszych sposobów na rozładowanie negatywnych emocji. Ulubiona czekolada bardzo szybko poprawia zły nastrój. Kiedy spotykają nas w życiu jakieś niepowodzenia, bądź też odnosimy porażki, najłatwiej wtedy sięgnąć nam po coś słodkiego. Może wydawać się to zaskakujące jednak spożywanie cukru powoduje, że bardzo szybko zapominamy o problemach z którymi musimy się zmierzyć. W dodatku łakocie same w sobie wywołują w nas dobre skojarzenia. To właśnie je dostawaliśmy w dzieciństwie na urodziny, czy też w nagrodę za dobre sprawowanie.

Dlaczego słodycze uzależniają?


Mówiąc o uzależnieniach najczęściej myślimy o alkoholu i narkotykach, jednak wielu naukowców twierdzi, że takim samym problemem mogą być słodycze spożywane w nadmiernych ilościach. Skąd takie zaskakujące porównanie? Odpowiedź tak naprawdę po części znalazła się już wyżej. Jedzenie słodyczy nie tylko sprawia nam niebagatelną przyjemność, lecz także niweluje stres oraz powoduje, że chociaż na chwilę zapominamy o problemach. Łakocie uzależniają, ponieważ kojarzą nam się z czymś pozytywnym. Stają się bodźcem, który wywołuje uczucie przyjemności. Nasz mózg to zapamiętuje i w chwilach napięcia domaga się kolejnych pozytywnych bodźców. Warto zaznaczyć, że nasze reakcje na słodycze mają także inne wytłumaczenie. Jedząc ulubioną czekoladę czy też batonika podnosimy w organizmie poziom serotoniny zwanej hormonem szczęścia. Produkty zawierające dużą ilość cukru są dla nas powszechnie dostępne, są pocieszeniem będącym w zasięgu ręki. Słodycze są nagrodą, którą można otrzymać bez żadnego wysiłku.

Jakie są objawy uzależnienia od słodyczy?

Mechanizm uzależnienia od słodyczy jest taki sam, jak w przypadku innych używek. Tak naprawdę stajemy się niewolnikami cukru. Początkowo objawy wydają się niegroźne. Kiedy mamy ochotę na coś słodkiego to po prostu idziemy do sklepu i kupujemy sobie ulubionego batonika. To jeszcze nic złego. Problem pojawia się w momencie w którym pokusa zjedzenia czegoś słodkiego jest tak silna, że potrafimy wyjść z domu po czekoladę w środku nocy, czy też w największe mrozy. Z czasem chęć spożycia ulubionych słodkości staje się tak uciążliwa, że wstąpienie do cukierni jest ważniejsze niż fakt, że spóźniamy się do pracy. Wkrótce zaczynamy podporządkowywać własne życie nałogowi, a zjedzenie łakoci staje się naszym nadrzędnym celem.


Osoby, które już przeszły powyższe etapy często zaczynają widzieć, że mają problem ze słodyczami, jednakże za wszelką cenę nie chcą dopuścić tego do siebie. Mają świadomość, że objadanie się produktami zawierającymi dużo cukru jest szkodliwe dla ich zdrowia, ale mimo tego nie chcą nic z tym zrobić. Bojąc się reakcji innych najczęściej spożywają je w samotności, w ukryciu przed bliskimi. Często także przestają zastanawiać się nad tym ile pieniędzy wydają na sprawienie sobie słodkiej przyjemności. Powoli zaczyna rodzić się poczucie winy. Chcąc zniwelować skutki jedzenia słodyczy w nadmiernych ilościach, osoby uzależnione zmuszają się do wymiotów, bądź też stosują wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.


Czy uzależnienie od słodyczy jest groźne?

Uzależnienie od słodyczy jak większość uzależnień może być groźne nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Zastępując codzienne posiłki słodyczami pozbawiamy nasz organizm niezbędnych witamin oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Często wraz z nałogiem pojawia się także problem nadwagi, która w konsekwencji prowadzi do poważnych dysfunkcji naszego ciała. Na domiar złego nadmierne spożywanie słodyczy nie tylko niszczy nasze zęby, lecz także psuje naszą cerę. To właśnie jedzenie dużej ilości cukru powoduje szybsze starzenie się skóry. Paradoksalnie jedzenie słodyczy w zbyt dużych ilościach powoduje zarazem uczucie przyjemności, jak i silne poczucie winy.

Jak poradzić sobie ze słodkim nałogiem?


Tak jak w przypadku innych nałogów na samym początku musimy uświadomić sobie, że w ogóle borykamy się z takowym problemem. Następnie powinniśmy zdać sobie sprawę co tak naprawdę chcemy osiągnąć objadając się i czy aby na pewno nadużywanie słodyczy jest rozwiązaniem naszych problemów. Musimy także zastanowić się nad konsekwencjami, które niesie za sobą nałóg. Czy nie warto walczyć z naszym uzależnieniem, aby zadbać zarówno o nasze zdrowie, jak i zasobność naszego portfela. Pamiętajmy o tym, że z każdym nałogiem powinniśmy walczyć stopniowo. Dlatego też nie rezygnujmy ze wszystkich słodyczy naraz, tylko po prostu ograniczajmy je powoli.

Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie poradzić sobie z uzależnieniem warto udać się do psychologa. Jednakże wcześniej należy sprawdzić czy nasza nieumiejętność życia bez słodyczy jest na pewno spowodowana naszą psychiką, a nie chorobą. W tym celu powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a on na pewno zleci nam wykonanie szeregu badań.

Słodycze nie tylko dobrze smakują, lecz także sprawiają nam przyjemność. Nie powinniśmy ich zupełnie eliminować ze swojego życia, lecz po prostu musimy zacząć jeść je rozważnie. Pamiętajmy o tym, że cukier bardzo szybko uzależnia, szkodząc zarówno naszemu zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu.

Komentarze do: Czym jest uzależnienie od słodyczy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz