Szukaj

Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Podziel się
Komentarze0

Toksykomania, czyli uzależnienie od leków, najczęściejg przybiera postać uzależnienia od środków przeciwbólowych. Nic dziwnego – media na co dzień bombardują nas informacjami o tym, że przy każdym najmniejszym bólu powinniśmy połknąć tabletkę.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych


Uzależnienie od leków przeciwbólowych wywołuje charakterystyczny stan fizyczny lub psychiczny, wynikający z interakcji leku z organizmem. Skutkuje to zmianą zachowania danej osoby, która odczuwa uczucie przymusu zażywania leku. W miarę rozwoju uzależnienia organizm musi przyjmować coraz większe dawki leku, aby otrzymać pożądany efekt, co może prowadzić do przedawkowania leku oraz wystąpienia skutków ubocznych, które z kolei doprowadzić mogą do zatrucia a nawet do śmierci.

Rodzaje środków przeciwbólowych


Możemy wyróżnić dwa rodzaje leków przeciwbólowych. Pierwsze z nich to leki narkotyczne, których działanie polega na łączeniu się ze swoistymi dla siebie receptorami opioidowymi w mózgu, co skutkuje niemal natychmiastowym zniesieniem bólu. Należy do nich między innymi morfina i kodeina, które są stosowane w przewlekłych dolegliwościach bólowych oraz chorobach nowotworowych. Istnieje bardzo duże ryzyko uzależnienia się od nich.

Drugi rodzaj to leki nienarkotyczne, które działają przeciwbólowo hamując wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za nasilanie się bólu. Ich skuteczność jest znacznie słabsza od leków narkotycznych, a do uzależnienia dochodzi tylko w sporadycznych przypadkach. Dodatkowo leki te zwykle posiadają także właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.


Ryzyko uzależnienia

Niektórzy ludzie wskazują większą podatność na uzależnienia od środków przeciwbólowych. Naukowcy odkryli, że bardziej podatne na uzależnienia od narkotycznych środków przeciwbólowych są osoby:
  • po 65 roku życia,
  • chorujące na depresję aktualnie lub w przeszłości,
  • nadużywające w przeszłości narkotyków,
  • stosujące leki psychiatryczne.
Wyróżniamy dwa rodzaje uzależnienia od leków przeciwbólowych. Pierwszym z nich jest lżejsza jego postać, czyli przyzwyczajenie. Druga postać to nałóg, który jest cięższą formą uzależnienia, trudniejszą w leczeniu.

Skutki uzależnienia od leków przeciwbólowych

Zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przyjmowanie nadmiernych ich dawek powoduje swego rodzaju przestrojenie czynności psychicznych i somatycznych organizmu. Skutkuje to tym, iż po odstawieniu leków pojawiają się u chorego objawy abstynencyjne.

Rzadziej obserwuje się uzależnienie fizyczne, które wiąże się ze stopniowym zwiększaniem dawek leku, gdyż dawki przyjmowane dotychczas przestają przynosić jakiekolwiek efekty. Dzieje się tak dlatego, że mózg powoli przyzwyczaja się do obecności danego środka we krwi i z czasem przestaje na niego zwracać uwagę.

Uzależnienie fizyczne może powodować zmianę pracy narządów wewnętrznych oraz prowadzić do powstawania wrzodów żołądka. Może nastąpić także upośledzenie funkcji wątroby i nerek, zaburzenia ciśnienia krwi, czynności serca oraz oddychania i układu trawiennego.

Regularne przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty może prowadzić do uzależnienia, dlatego warto pamiętać, aby nie sięgać po nie za każdym razem, kiedy towarzyszą nam dolegliwości bólowe. W takich sytuacjach, należy udać się do lekarza, który postawi trafną diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Komentarze do: Uzależnienie od leków przeciwbólowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz