Szukaj

Uzależnienie od hazadru

Skutki uzależnienia od hazardu Na świecie najpopularniejsze uzależnienia to te związane z używkami takimi jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Zapominamy jednak jak groźne może być uzależnienie od hazardu. Jego skutki mogą być o wiele większe niż strata sporej ilości pieniędzy.

Uzależnienie od hazadru

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Zwykłe granie w ruletkę czy pokera nie jest jeszcze niczym złym, jeśli robimy to z umiarem i potrafimy powiedzieć sobie w odpowiednim momencie „stop”, to nie ma powodów do obaw. Jedyne co nam grozi, to utrata pieniędzy lub ich spory przypływ, jeśli mamy szczęście. W momencie jednak, kiedy przestajemy nad tym panować, a chęć do ciągłej gry jest silna, powinniśmy się zacząć martwić.

Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych nałogowe granie jest zaburzeniem polegającym na częstym, powtarzającym się uprawianiu hazardu, który zaczyna „kontrolować” życie chorego i prowadzi do zaniedbania jego społecznych, zawodowych i rodzinnych zobowiązań. Chory także wykazuje specyficzne dla niego sposoby myślenia. Szczególne znaczenie mają dla niego pieniądze, ciągle szuka rywalizacji, a przy tym chce być podziwiany przez innych. Nałogowi hazardziści mają także tendencję do pracoholizmu oraz cierpią na permanentny brak wypoczynku.

Kto jest szczególnie narażony na uzależnienie od hazardu?

W szpony hazardu może wpaść każdy, jednak są osoby, które są szczególnie na to narażone. Takimi osobami są ludzie, którzy mają bardzo niską samoocenę. Jeśli początkowo będą odnosili sukcesy w grach, zaspokojone będzie ich pragnienie megalomani, uwierzą, że są wyjątkowi dzięki zwycięstwom. Druga grupa ryzyka jest związana z teorią przywiązania opracowaną w latach 60. przez brytyjskiego psychiatrę Johna Bowlby. Zauważył on, że w zależności od stopnia czułości matki wobec dziecka tworzą się różne rodzaje przywiązania. Na uzależnienie się od hazardu najbardziej zagrożone są osoby o typie „niepewności-unikania”, w którym dzieci nie są pewne czy  dana osoba jest dla nich dostępna. Takie osoby są bardziej narażone na zaburzenia psychiczne. U hazardzistów także występować może sytuacja niepełnej rodziny z zaburzeniami relacji z ojcem.

Skutki uzależnienia od hazardu

Proces uzależnienia postępuje tym szybciej, im bardziej jesteśmy w niego wciągnięci. Choroba zaczyna wpływać na wszystkie aspekty naszego życia, a osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki. Jeśli gracz ponosi straty, chcę on jak najszybciej je odrobić. Skutkuje to tym, że gra on na coraz wyższych stawkach. Rośnie jego niekontrolowana żądza zwycięstwa. Hazardzista zaczyna izolowywać się od społeczeństwa. Zaczyna on czuć winę oraz wstyd, jednak nie potrafi on zerwać ze swoim nałogiem tylko go ukrywa. Wpada on w towarzystwo osób podobnych do niego, które mają określony styl życia, styl oparty na natychmiastowym zaspokajaniu swoich potrzeb.  Prowadzi to do tego, że gdy uzależnionemu brakuje środków do dalszej gry może on je zacząć zdobywać poprzez przemoc i dokonywać przestępstw. Chory może nawet targnąć się na swoje życie, ponieważ wraz z rozwojem choroby traci on zazwyczaj wsparcie najbliższych, popada w długi i zostaje bez pracy. Nałóg ten ma także skutki fizyczne. Pojawiają się wrzody, bóle głowy lub zawały serca.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Podstawą leczenia z uzależnienia od hazardu jest oczywiście całkowite zaprzestanie gry. To jednak nie wystarcza, a może nawet ujawnić prawdziwe kłopoty chorego. W przypadku gdy, osoba taka nie ma problemów społecznych, a choroba nie rozwinęła się jeszcze mocno, zaleca się wizytę w ośrodku leczenia uzależnień lub psychologa zajmującego się tą problematyką. W innym przypadku osoby takie powinny być umieszczone w klinice uzależnień. Jeśli nałóg do hazardu jest połączony z innymi np. alkoholem lub narkotykami, uzależnionego trzeba umieścić w szpitalu psychiatrycznym na specjalistyczne leczenie.

W leczeniu jest bardzo ważne znalezienie prawdziwej przyczyny wpadnięcia w nałóg i przekonanie chorego do zmiany myślenia. Opracować należy wspólny plan wyjścia z kryzysu. W przypadku gdy, osoba ma zaburzenia równowagi społecznej przeprowadzane są terapie grupowe co pomaga wrócić do prawidłowego życia społecznego.

Autor: Dominik Pinkowski

Komentarze do: Uzależnienie od hazadru

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz