Szukaj

Jak radzić sobie z uzależnieniem od leków nasennych?

Podziel się
Komentarze1

Stres, nagromadzenie obowiązków czy nieodpowiednia dieta sprawiają, iż napotykamy na coraz więcej problemów z zasypianiem. Kiedy zawiodą naturalne środki, sięgamy po tabletki nasenne. Sen w pigułce jest łatwo dostępny – ale czy bezpieczny?

Jak radzić sobie z uzależnieniem od leków nasennych?

W objęciach Morfeusza

W kwestii zażywania leków Polacy od lat utrzymują się w ścisłej czołówce krajów europejskich. Nasza wiara w magiczną siłę chemii jest wręcz legendarna. Wszelkie możliwe suplementy diety coraz częściej zastępują to, co naprawdę wartościowe – zdrową żywność i aktywny tryb życia. Podobnie rzecz się ma z trudnościami w zasypianiu. Co prawda na początku naszym problemom staramy się zaradzić stosując metody naturalne: pijemy ziołowe herbatki czy zażywamy kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Na tym jednak kończą się nasze starania i zniechęceni fiaskiem naturalnej kuracji, sięgamy po łatwo dostępne i proste w użyciu pigułki. Zazwyczaj nie mamy jednak bladego pojęcia o składzie, działaniu oraz potencjalnych niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą ich regularne przyjmowanie.

Sztuczny sen


Większość tabletek nasennych bazuje na melatoninie, hormonie odgrywającym kluczową rolę w procesie zasypiania. Melatonina aktywuje się, gdy zapada ciemność i pomaga organizmowi wejść w stan spoczynku. Środki nasenne imitują działanie hormonu ułatwiając zapadnięcie w sen – nie są jednak lekiem na bezsenność jako taką. Ich regularne zażywanie nie przyniesie nam żadnych korzyści. Po odstawieniu pigułek problemy z zasypianiem powrócą niemal natychmiast.


Co więcej, w miarę upływu czasu będziemy potrzebowali coraz większych dawek „leku”. Organizm, przyzwyczajany stopniowo do tabletek, uodporni się na ich skład. Sięgając po większe dawki, niebezpiecznie zbliżymy się do uzależnienia. Może mieć ono także podłoże psychiczne – zażywanie pigułki staje się naszym codziennym rytuałem, bez którego trudno zmrużyć oko.


Postaw na detoks

Pierwszym i podstawowym sposobem na wyjście z uzależnienia od środków nasennych jest ich stopniowe odstawianie. Osoba cierpiąca na bezsenność powinna też skorzystać z porady psychologa, który pomoże zidentyfikować przyczyny kłopotów z zasypianiem. Dużo skuteczniejsza jest bowiem terapia opierająca się na leczeniu przyczyn, a nie skutków. Do najczęstszych powodów bezsennosci należą stres i nieregularny tryb życia. Jedną z poważniejszych przyczyn jest także depresja.

Tabletki nowej generacji

Bardzo popularne niegdyś barbiturany powoli odchodzą do lamusa. Ich stosowanie miało bowiem niezwykle negatywny wpływ na nasze zdrowie. Odstawienie tabletek powodowało lęki i omamy, a nawet napady drgawkowe czy zaburzenia krążenia. Dziś w ich miejsce pojawiają się pochodne benzodwuazepiny. Co prawda także i one mogą doprowadzić do uzależnienia, ale zjawisko to występuje znacznie rzadziej i ma łagodniejszy przebieg. Nieustannie prowadzone są też badania nad nową generacją tabletek, które nie tylko zapewniałyby błogi sen, ale także leczyły zatruwającą życie bezsenność.

Alternatywa dla chemii

Tabletki tabletkami, ale nic nie zastąpi zdrowego, fizjologicznego snu. Walcząc z bezsennością, powinniśmy przestrzegać kilku praktycznych zasad. Przede wszystkim starajmy się zapewnić sobie w miarę regularne godziny snu. Pokój, w którym zasypiamy, powinien być przewietrzony i zaciemniony, a łóżko wygodne. Przed pójściem spać starajmy się wyciszyć – możemy wziąć relaksującą kapiel i poczytać książkę. Ważne, aby unikać picia alkoholu i spożywania obfitych posiłków w porze wieczornej. Podjadanie przed snem jest absolutanie zabronione!

Próby uporania się z bezsennością to dla wielu z nas walka z wiatrakami. Pamiętajmy jednak, aby nie poddawać się zbyt szybko i bez większej refleksji sięgać po łatwo dostępne tabletki. Co prawda zapewnią nam ulgę, ale tylko pozorną i krótkotrwałą. Uzależnienie może natomiast trwać latami.

Komentarze do: Jak radzić sobie z uzależnieniem od leków nasennych? (1)

renii
renii 09-06-2013 16:05

Uzależnienie od leków nasennych

1

Polacy są jednym z narodów, który w największym stopniu zażywa środki nasenne. Jednak nawet preparaty ziołowe mogą dawać niepożądane efekty uboczne, np. osoby starsze powinny ostrożnie zażywać walerianę, gdyż przedawkowa... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze