Szukaj

Alkoholizm u kobiet

Podziel się
Komentarze0

Alkoholizm to poważny problem, o czym  mogliśmy się przekonać oglądając film Wojciecha Smarzowskiego „Pod Mocnym Aniołem”. Choroba ta jest coraz bardziej powszechna, szczególnie wśród młodych kobiet. Według przeprowadzonych niedawno badań, na dwóch pijących mężczyzn przypada jedna pijąca kobieta. Statystyki wyraźnie alarmują, że Polki piją nałogowo.

Alkoholizm u kobiet

Kim są kobiety, które nadużywają alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu nie dotyczy tylko kobiet, które pochodzą z rodzin patologicznych. Przerażające jest to jak zmienił się stereotyp osoby uzależnionej. Coraz częściej piją kobiety młode, w wieku 18-30 lat. Picie alkoholu zaczyna się już w liceum, a często jeszcze w gimnazjum. Dziewczyny chcą sprostać wymaganiom otoczenia, presji ogółu, po prostu chcą być lubiane przez grupę. Problem alkoholizmu dotyka przede wszystkim kobiety sukcesu, które z pozoru wyglądają na szczęśliwe. Pełnią one bowiem wysokie funkcje, spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność, dobrze zarabiają i mają rodziny. Najczęściej jednak takie kobiety są narażone na stres, zarówno w pracy, jak i w  domu, gdyż nie mogą poświęcić odpowiednio dużo czasu swoim dzieciom. Obok pięknie urządzonego domu, modnych ubrań, drogich perfum, można znaleźć równie porządne alkohole.  Jednak poza takimi kobietami, problem ten dotyka również kobiet przeciętnych, które prowadzą gospodarstwa domowe lub pracują na niższych szczeblach i nie robią zdumiewającej kariery.

Jak piją kobiety?

Kobiety piją wstydliwie, gdyż posiadają poczuciu winy, jest to zupełne przeciwieństwo do tego jak piją mężczyźni. Różnice w postrzeganiu picia przez kobiety a mężczyzn wynika ze społecznego narzucenia kobiecie roli matki oraz gospodyni. W naszej mentalności kobieta, która jest pijana to osoba nieodpowiedzialna i niegodna bycia żoną czy matką. Inny schemat myślenia to: „Pije, więc się nie szanuje”. Taka kobieta jest z miejsca szykanowana, wywołuje obrzydzenie i jest odrzucona przez społeczeństwo. Mężczyzna może wypić, jest to społecznie akceptowane. Alkoholiczki piją najczęściej w tajemnicy, same i bardzo szybko. Często robią to w zaciszu domowym, chowając puste butelki w miejscach, do których tylko one mają dostęp. Często udaje im się przez długi czas ukrywać swój problem. Istotną częścią alkoholizmu wśród kobiet jest brak zainteresowania własnym wyglądem, kobieta chora przestaje o siebie dbać. Jej głównym zajęciem i potrzebą jest picie. Proces samego uzależnienia wydłuża się wraz z wiekiem, po 25-tym roku życia może trwać nawet kilkanaście lat. Specjaliści twierdzą, że kobiety łatwiej się uzależniają, u nich trwa to około pół roku.

Dlaczego kobiety wpadają w alkoholizm?

Kobiety najczęściej piją dla poprawienia swojego samopoczucia, traktują go jak środek, który pomaga w zniesieniu problemów rodzinnych. Piją, ,aby zagłuszyć strach przed starzeniem się, utratą atrakcyjności, a także  by poprawić swój nastrój i nie odczuwać zmęczenia. Takie wymówki są bardzo kuszące, dzięki czemu sporadyczne picie szybko zamienia się w uzależnienie.  Z kolei w przypadku kobiet na stanowiskach duże znaczenie ma stres, wysokie wymagania i odpowiedzialność. To wszystko wpływa na sposób odreagowania, jakim staje się często alkohol. Przeciętna kobieta pije, bo nie otrzymuje wsparcia od rodziny, nie radzi sobie z natłokiem zajęć domowych, czasami może też pić, ponieważ czuje się samotna lub niedoceniona.

Wpływ alkoholu na organizm kobiety

U kobiet objawy marskości wątroby pojawiają się po pięciu latach picia, u mężczyzn trwa to dłużej - od 10 do 20 lat. Kobiety szybciej się także upijają, co wynika z innych proporcji wody i tłuszczu w organizmie – mają one bowiem więcej tłuszczu, a mniej wody niż mężczyźni. Alkohol słabo rozpuszcza się w tłuszczu, co powoduje, że gdy obydwie płcie wypiją taką samą ilość alkoholu to u kobiet będzie go o 25% więcej we krwi. Większą dawkę alkoholu kobiety wchłaniają w czasie miesiączki oraz kiedy zażywają tabletki antykoncepcyjne. Poza tym kobiety posiadają mniej enzymu, który rozkłada alkohol.

Leczenie choroby alkoholowej

Uzależnione kobiety leczy się podobnie jak mężczyzn. Kobiety jednak inaczej reagują na typowe metody zwalczania alkoholizmu. Najskuteczniejszą jest  psychoterapia. Wiąże się z tym przełamanie wstydu i pogodzenie się z uzależnieniem. Panie wolą więc sposoby takie jak hipnoza, akupunktura czy środki doraźne. Specjaliści przyznają, że sytuacja uzależnionych kobiet znacznie się poprawia i coraz częściej przyznają się one do alkoholizmu. Przyczyniło się do tego zwiększenie wzrostu świadomości na temat tego, czym jest ta choroba. Dodatkowo w ciągu ostatniego dziesięciolecia, doszło do przełamania tabu dotyczącego upijającej się kobiety. Walka z alkoholizmem nie jest łatwa, zarówno dla chorej, jak i dla jej rodziny. Najważniejsza jest ochota zerwania z nałogiem i wsparcie bliskich. Dzięki temu kobiety mają szansę wyrwać się z uzależnienia, a pracowity dzień kończyć z uśmiechem na ustach i kubkiem ciepłej herbaty.

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Alkoholizm u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz