Szukaj

Uzależnienie od solarium

Podziel się
Komentarze0

Od 30 lat, czyli mniej więcej od chwili wynalezienia solarium, pojawia się coraz więcej osób korzystających z usług szybkiego opalania. Niestety spora część z tych użytkowników wpada w uzależnienie, którego następstwa mogą okazać się bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Uzależnienie od solarium

Czym jest tanoreksja?

Tanoreksją określane jest psychiczne uzależnienie od opalania. Chorzy są osobami ciepłolubnymi, choć na początku swoje długotrwałe przebywanie na słońcu motywują chęcią atrakcyjnego wyglądu. To właśnie oni najczęściej zostają klientelą salonów kosmetycznych, a na solarium bywają nawet do kilku razy w tygodniu.

Mechanizm uzależnienia od solarium

Najczęściej w uzależnienie to popadają osoby z bardzo niską samooceną. Uzasadniają sobie brak zainteresowania innych i popularności bladym odcieniem skóry, więc korzystają z usługi solarium, by ten problem wyeliminować. Ponieważ w salonie zostają wysłuchani, a w chwili zabiegu cała uwaga skierowana jest na nich, zaczynają powtarzać wizyty.

Co ciekawe osoby uzależnione od opalania uważają, że są blade – tudzież mało atrakcyjne – nawet, gdy kolor ich skóry przypomina w odcieniu czekoladę. Chcą być ciemniejsi za wszelką cenę i bardzo często ignorują niebezpieczeństwa towarzyszące długotrwałemu wystawianiu się na działanie promieni ultrafioletowych.


Tanorektycy przychodzą na solarium nawet po kilka razy w tygodniu, co może przynieść im bardzo szkodliwe dla zdrowia konsekwencje.

Szkodliwe skutki chodzenia na solarium

15 minutowa wizyta w solarium odpowiada 24 godzinom „smażenia” się w pełnym słońcu. Dermatolodzy nie zalecają zabiegów dłuższych niż 5 minutowe i to maksymalnie 2 razy w roku. Jak nietrudno się zorientować skóra osób uzależnionych od opalania się jest narażona na bardzo poważne choroby.

Po pierwsze skóra zaczyna być przesuszona i mniej elastyczna. Następnie skóra twardnieje a w połączeniu z ciemniejszym kolorem zaczyna przypominać owadzi pancerz. Powoli zaczynają pojawiać się przebarwienia oraz ciemne plamy przypominające znamiona. Co więcej długotrwałe wystawianie się na promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się komórek co np. powoduje:
  • pogłębianie oraz powstawanie nowych zmarszczek,
  • opadanie skóry na powiekach,
  • wykwity brązowych plam, takich jak u starszych ludzi,
  • pojawienie się zwisającej skóry na przedramionach oraz innych partiach ciała.
Ogólnie rzecz ujmując, ludzie regularnie korzystający z solarium szybciej się starzeją.

Najniebezpieczniejsze jest jednak ogromne zwiększenie się ryzyka wystąpienia czerniaka skóry. Z uwagi na szybko rozpadające się komórki oraz powstawanie patologicznych komórek pod wpływem promieniowania ultrafioletowego osoby uzależnione są znacznie bardziej narażone na pojawienie się u nich nowotworu skóry.

Musimy pamiętać, że uzależnienie od solarium niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego widząc osobę posiadającą ten problem należy przekonać ją do leczenia. Bardzo cenna może okazać się także pomoc psychologa oraz dermatologa.

Komentarze do: Uzależnienie od solarium

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz