Szukaj

Szczepionka na papierosa - nowa metowa walki z uzależnieniem od tytoniu?

Podziel się
Komentarze1

Nowa metoda zapowiadająca efektywne działanie na nawet najbardziej zagorzałych palaczy – po zaciągnięciu się papierosem, przeciwciała znajdujące się w organizmie automatycznie szykują atak na działanie nikotyny. Zapomnij o plastrach, elektronicznych papierosach i gumach nikotynowych: już wkrótce rzucenie palenia może stać się proste i skuteczne.

Szczepionka na papierosa - nowa metowa walki z uzależnieniem od tytoniu?

Odkryto nową szczepionkę, która wstrzykuje w organizm przeciwciała, które zatrzymują przepływ nikotyny do mózgu. Sprawia, iż efekt relaksu i odprężenia po zaciągnięciu się papierosem staje się nieskuteczny. Eksperci mają nadzieję, że szczepionka utoruje nową drogę ku nowym zabiegom, które pomogą uzależnionym od nikotyny całkowicie rzucić nałóg.

W jaki sposób działa?


Szczepionka oszukuje ciało, wstrzykując przeciwciała, które atakują nikotynę w momencie, kiedy znajdzie się w organizmie. Skutecznie działa na zniesienie „tego” uczucia, które odczuwa się po zapaleniu papierosa. Inicjatorzy użyli nieszkodliwego wirusa, które niejako „kradnie” z organizmu, instrukcje dotyczące tego, w jaki sposób mają atakować – coś jak Koń Trojański. Kiedy wirus ten dotrze do komórek, zaczynają one produkować linię obrony przeciwko rakotwórczym chemikaliom. - Można powiedzieć, że w naszym organizmie krąży słynny z gier komputerowych Pac-Man, który pływa w naszej krwi atakując każdy podejrzany element - mówi badacz Ronald G. Crystal z Uniwersytetu Medycznego Weill'a Cornell'a w Nowym Jorku.


Jak skuteczna jest szczepionka?

Szczepionkę testowano na szczurach – okazało się, że użycie tylko jednej powodowało wydłużenie ich życia. Przestały wykazywać spowolnienia akcji serca i spadek ciśnienia krwi, które powoduje nikotyna, mówi LiveScience – oraz zauważono spadek poziomu nikotyny w głowie o 85%! - Z tego, co nam wiadomo, środek ten jest równie bezpieczny w przypadku stosowania u ludzi. - mówi Crystal - Na podstawie tego, co dotąd zbadaliśmy, tego rodzaju wirusy mogą znajdować się bez uszczerbku dla zdrowia w organizmie człowieka, nawet do końca jego życia.

Czy wcześniej odkrywano tego rodzaju szczepionki?

Kilka podobnych alternatyw już istnieje i są dostępne, natomiast ich działanie polega na wstrzykiwaniu przeciwciał bezpośrednio do krwi, co powoduje, że po kilku tygodniach zanikają, a to automatycznie zmniejsza możliwość walki z nikotyną. Ta nowa metoda różni się tym, że ciało po wstrzyknięciu szczepionki zaczyna produkować na bieżąco co raz więcej komórek obronnych.

Czy to naprawdę pomoże rzucić palenie?

Należy zaznaczyć, że przeciwciała te nigdy do końca nie zwalczą pragnienia zapalenia papierosa, zwłaszcza u palaczy z długim stażem. Szczepionka natomiast sprawi, że prawie niemożliwym stanie się zaspokojenie ich potrzeby na nikotynę. Zanim rozpocznie się stosowanie szczepionki u ludzi, kolejnym krokiem staje się dalsze testowanie produktu na zwierzętach, w celu potwierdzenia jego skuteczności.

Opracowała:

Paulina Poznańska

Komentarze do: Szczepionka na papierosa - nowa metowa walki z uzależnieniem od tytoniu? (1)

renii
renii 16-06-2013 18:40

szczepionka na papierosa

1

Bardzo dobra wiadomość!Szczepionka ma być bardzo bezpieczna i będzie ją można podawać także dzieciom, zanim zapalą pierwszego w życiu papierosa.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze