Szukaj

Wiek inicjacji seksualnej, a rak szyjki macicy

Podziel się
Komentarze0

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat obserwujemy zjawisko obniżenia wieku inicjacji seksualnej. Wiele mediów ostrzega przed tym młodzież, wskazując na różne konsekwencje o podłożu psychologicznym oraz na ryzyko zarażenia różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wiek inicjacji seksualnej, a rak szyjki macicy

Badania wykazują, że niski status socjo-ekonomiczny bywa częstą przyczyną wczesnej inicjacji seksualnej, a to w konsekwencji może zwiększać ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Zamożność a ryzyko zachorowania

Wyniki tego badania są niepokojące, zwłaszcza że rak szyjki macicy jest drugim na świecie (po raku sutka) najczęściej występującym u kobiet nowotworem. Zajmuje pierwsze miejsce w liczbie spowodowanych zgonów. Każdego roku dochodzi do około 500 tysięcy zachorowań, z czego ponad połowa chorych na raka szyjki macicy umiera. W Polsce codziennie jest to 5 kobiet.

Według badania opublikowanego w British Journal of Cancer, dziewczęta, które wcześnie rozpoczynają współżycie seksualne, są objęte większym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Jak donosi BBC, w badaniu 20 tysięcy kobiet naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem stwierdzili, że kobiety, które miały wcześniejszą inicjację seksualną były dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy w ciągu swojego życia.
Nowe odkrycia mogą pomóc wyjaśnić rozbieżności we wskaźnikach zachorowań na raka między zamożnymi a ubogimi kobietami. Badania wykazały, że kobiety z biednych środowisk mają tendencję do inicjacji seksualnej średnio o cztery lata wcześniej niż kobiety z bardziej zamożnych środowisk.


Wczesna inicjacja seksualna związane jest z posiadaniem większej ilości partnerów seksualnych w życiu oraz częstszym zarażaniem się wirusami czy chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym wirusem HPV, który, jeśli jest odmianą onkogenną, prowadzi do raka szyjki macicy.

Czas trwania ekspozycji na wirusa

Rak szyjki macicy nie jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jego rozwój zależy od tego, czy doszło do zakażenia wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Naukowcy twierdzą, że wcześniejsza ekspozycja na wirus brodawczaka ludzkiego prawdopodobnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ponieważ zwiększa ogólny przedział czasu, w którym wirus ma wpływ na rozwój nieprawidłowych komórek nowotworowych.


Dr Silvia Francheschi powiedziała- Biedniejsze kobiety stają się aktywne seksualnie o średnio cztery lata wcześniej. Zatem mogą również być zakażone wirusem HPV wcześniej, dając wirusowi więcej czasu na produkcję długiej sekwencji zdarzeń potrzebnych do rozwoju raka.

Nie jest to jedyny czynnik ryzyka. Oprócz długiego czasu trwania ekspozycji na wirusa są nimi  również: nieużywanie prezerwatyw, wielorództwo, palenie papierosów (zarówno przez kobietę, jak i jej partnera), współżycie z wieloma partnerami oraz obniżona odporność immunologiczna.

Profilaktyka

Jak można temu zapobiegać? Wielu naukowców sugeruje, żeby zachęcać młodzież, która jeszcze nie miała stosunków seksualnych do opóźnienia inicjacji seksualnej. Twierdzą także, że młodzież, która miała swoje pierwsze doświadczenia seksualne w młodym wieku, będzie miała korzyści z doradztwa, które podkreśla "znaczenie modyfikacji zachowań seksualnych". Czyli powinno się uświadamiać młode dziewczęta oraz chłopców w sprawach seksu, zwłaszcza tego wcześnie rozpoczętego, i związanego z nim ryzyka. Nauczanie na ten temat powinno zostać podjęte zarówno w domach rodzinnych, jak i w szkołach.

Brytyjscy badacze twierdzą też, że te odkrycia to kolejny dowód na to, że szczepienia przeciw wirusowi HPV są potrzebne młodym dziewczętom zanim rozpoczną współżycie, a także że potrzebna jest poprawa dostępu do szczepionki dla kobiet z ubogich środowisk. Zwłaszcza że, jak mówią wyniki badań specjalistów Emory University w Atlancie, szczepienia dziewcząt w wieku 11-12 lat, chroniące przed wirusem brodawczaka ludzkiego, nie przyczyniają się do wcześniejszej inicjacji seksualnej.

Oprócz tego dobrze jest regularnie wykonywać badania cytologiczne, które z łatwością pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć obecność zmienionych komórek. Ważne jest również unikanie ryzyka zarażenia wirusem HPV przez abstynencję seksualną bądź stosowanie prezerwatyw.

Komentarze do: Wiek inicjacji seksualnej, a rak szyjki macicy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz