Szukaj

Tytoń odpowiedzialny za 40 milionów zgonów do roku 2050

Podziel się
Komentarze0

Według pewnego badania, które można znaleźć w prestiżowym British Medical Journal, nikotynizm może być odpowiedzialny za 40 milionów zgonów od dziś do 2050 roku. Zgonów spowodowanych gruźlicą, dodajmy.Związek gruźlicy i nikotyny

Ponieważ znamy wpływ nikotynizmu na ryzyko gruźlicy, niepokojące nowe badanie, opublikowane właśnie w British Medical Journal, może przerażać.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim, zespół badaczy, którym kierował Sanjay Basu, opracował model matematyczny, który pozwala określić wpływ nikotynizmu na rozwój przypadków gruźlicy, a także na liczbę zgonów, które są tą chorobą spowodowane.

Rezultaty uzyskane przez amerykańskich naukowców pozwalają udowodnić, że nikotynizm może spowodować do 40 milionów zgonów z powodu gruźlicy do 2050 roku. Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ jeśli aktualne tendencje się potwierdzą, oznacza to wzrost liczby przypadków gruźlicy o 7%, czyli 18 000 000 przypadków więcej w latach 2010-2050 (czyli 274 000 000 przeciwko 256 000 000).


Gruźlica jest obecna głównie w Afryce, we wschodnich regionach morza Śródziemnego, a także w Azji południowo-wschodniej. Naukowcy podkreślają również, że jeśli choroba ta dotyczy osoby palącej, osoba ta jest bardziej zagrożona śmiercią z jej powodu niż osoba niepaląca.

Gruźlica groźna na całym świecie

Już od blisko dwudziestu lat Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed tą chorobą. Organizacja ta nawet ogłosiła alert dla zdrowia światowego odnośnie gruźlicy.

Od dwudziestu lat poziom zachorowalności na gruźlicę raczej wzrasta, zamiast się obniżać, a palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowania i śmierci z jej powodu, wyjaśnia doktor John Moore-Gillon, specjalista od gruźlicy w British Lung Foundation.

Badacze oceniają, że drastyczne ograniczenie nikotynizmu mogłoby zmniejszyć liczbę zgonów przypisywanych gruźlicy związanej z paleniem papierosów, i to o 27 milionów, od dziś do 2050 roku.

Komentarze do: Tytoń odpowiedzialny za 40 milionów zgonów do roku 2050

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz