Szukaj

Terapia manualna

Jak sobie poradzić z bólami pleców, wadami postawy czy migreną i zawrotami głowy? We wszystkich tych dolegliwościach pomóc może terapia manualna. Jeśli leki przeciwbólowe i wizyty u lekarzy okazały się nieskuteczne, warto rozważyć wybór metody, należącej do kręgu medycyny niekonwencjonalnej, jaką jest terapia manualna.

Terapia manualna

Kojarzona często z kręgarstwem i znachorstwem, terapia manualna z szarlatanerią ma niewiele wspólnego. Standardy kształcenia w tej dziedzinie reguluje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). W USA i niektórych krajach europejskich można ukończyć nawet studia wyższe, poświęcone właśnie terapii manualnej.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna to metoda naturalna i nieinwazyjna. Jej nazwa wzięła się stąd, że leczenie odbywa się wyłącznie za pomocą rąk terapeuty. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadza się wywiad i dokładnie bada pacjenta. Jest to konieczne, ponieważ źródło bólu nie musi znajdować się w miejscu jego występowania.

Zabiegi polegają na uciskaniu w odpowiedni sposób określonych miejsc i odbywają się na specjalnym stole manipulacyjnym. Pacjent na początku jest ustawiany przez terapeutę w odpowiedniej pozycji. Następnie wykonuje się uciski i pchnięcia, które mogą przypominać gimnastykę. Terapia manualna jest zazwyczaj bezbolesna, jednak jeżeli pacjent jest spięty w czasie zabiegu bądź zbyt długo zwlekał z rozpoczęciem leczenia, może odczuwać ból. Po zabiegu chory otrzymuje wskazówki dotyczącego codziennego funkcjonowania i zestaw ćwiczeń zalecanych do samodzielnego wykonywania.

Terapia manualna - dla kogo?

Terapia manualna - wskazania

Terapia manualna jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które cierpią na bóle kręgosłupa, mają wady postawy czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów. Pomoże także, jeśli po złamaniach, skręceniach lub zabiegach operacyjnych pojawiły się problemy z wykonywaniem określonych ruchów. Złagodzi napięcie mięśni, nerwobóle. Terapia manualna zalecana jest także osobom przemęczonym i cierpiącym na zaburzenia snu.

Terapia manualna - przeciwwskazania

Terapii manualnej nie można stosować w przypadku świeżych złamań oraz rozległych urazów skóry. Jest niewskazana dla osób cierpiących na chorobę nowotworową. Inne dolegliwości, które wykluczają leczenie terapią manualną to: zapalenie stawów, niewydolność krążenia mózgowego czy operacje w obrębie kręgosłupa, po których manipulacja operowanym odcinkiem grozi pogorszeniem stanu pacjenta.

Korzyści terapii manualnej

Terapia manualna to bardzo skuteczna metoda głównie dlatego, że leczy przyczynę bólu, a nie jego objawy. Terapia niekiedy wspomaga medycynę konwencjonalną - wtedy poprawa stanu pacjenta pojawia się po krótszym czasie leczenia. U pacjentów poddanych terapii manualnej zazwyczaj następuje szybszy powrót do normalnej aktywności, zwiększa się też ich sprawność ruchowa. Metoda ta pozwala uniknąć często przewlekłego i obfitującego w efekty uboczne leczenia farmakologicznego. Jej zaletą jest także to, że zabiegi mogą być wykonywane w domu chorego.

Zanim poddasz się terapii manualnej

Ważne jest, aby swoje zdrowie powierzyć w ręce specjalistów posiadających przygotowanie medyczne. Manipulowanie ludzkim kręgosłupem przez niekompetentne osoby może doprowadzić nawet do śmierci. W amerykańskich danych z 2010 roku znajdują się opisy 26 pacjentów, którzy zmarli w wyniku leczenia u tzw. kręgarza. W każdym przypadku, po manipulacji odcinka szyjnego kręgosłupa doszło do uszkodzenia tętnicy kręgowej. Te dane brzmią przerażająco, pamiętajmy jednak, że mówimy tu o przypadkach, w których zabiegów dokonywały osoby bez odpowiedniego przygotowania, kierowane chęcią zysku. Warto zwrócić uwagę na badania potwierdzające pozytywne efekty terapii manualnej, takie jak: obniżenie ciśnienia, ustąpienie bólów głowy, migreny i zniwelowanie bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Autor: Justyna Błasiak

Komentarze do: Terapia manualna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz