Szukaj

Hipnoza - kontrowersyjna metoda leczenia

Podziel się
Komentarze0

Hipnoza od lat jest terapią budzącą wiele emocji. Według najprostszej definicji to: umiejętność świadomego zarządzania zasobami podświadomości. Hipnoza otwiera drzwi do podświadomego umysłu, co umożliwia nam dokonanie wielu zmian w naszym sposobie myślenia i działania.

Hipnoza - kontrowersyjna metoda leczenia

Czym jest hipnoza?


Nie ma jednej poprawnej definicji hipnozy. Termin hipnoza pochodzi od greckiego hypnos, co oznacza sen. Wraz z upływem czasu jest ona kojarzona z różnymi zjawiskami.

Dawniej korzystano z niej w trakcie operacji, zanim zaczęto stosować środki znieczulające.
Obecnie kojarzymy ją bardziej z terapią, podczas której wnikając do podświadomości, próbujemy rozwiązać problemy natury psychicznej.

Kojarzona jest również z umiejętnością sugestii, która polega na pokonaniu świadomego oporu słuchacza i przekonaniu go do swojego zdania.

Jaki jest jej cel?

Celem hipnozy jest wprowadzenie pacjenta w rodzaj transu – podobnego do marzeń na jawie. Na skutek tego nasza świadomość opuszcza ciało, które pozostaje pod kontrolą  podświadomości.

Wykorzystywana jest  czasami jako metoda walki z bólem, nie działa jednak na wszystkich pacjentów. Niektórzy nie są podatni na jej zabiegi.

Bywa również stosowana jako samodzielny środek terapeutyczny lub jako element psychoterapii. Za jej pomocą leczy się wszelkie uzależnienia: alkoholizm, narkomanię, nikotynizm, czy też zaburzenia odżywiania.


Na skuteczność terapii oddziałuje wiele czynników, na które terapeuta nie ma wpływu. Ważna jest motywacja oraz poczucie własnej wartości. Czynnikiem hamującym powodzenie hipnozy jest  lęk, który wstrzymuje pacjenta, nie pozwalając  mu poddać się hipnozie.  Kluczowa  jest tutaj również podatność na hipnozę.


Techniki hipnozy

Hipnozę można podzielić na dwie główne techniki. W obu przypadkach pacjent wprowadzany jest w stan głębokiego odprężenia. Hipnoterapeuta każe mu wyobrazić sobie jakieś miłe i przytulne miejsce. Teraz w zależności jaki cel chcemy osiągnąć, wybieramy albo hipnozę sugestywną lub retrospektywną.

Hipnoza sugestywna

Terapeuta wprowadza do podświadomości pacjenta jakąś myśl. W przypadku leczenia nikotynizmu może to być „podpowiedź”, iż papieros powoduje mdłości. Gdy świadomość pacjenta powraca, podświadomość ciągle przechowuje wprowadzoną myśl i dzięki temu pacjent postępuje zgodnie z zakodowanymi podczas terapii wskazówkami. W tym przypadku rzuca palenie, bo papierosy wywołują u niego mdłości.

Hipnoza retrospektywna

Jej celem jest poznanie takich zdarzeń z przeszłości, które mogły spowodować u pacjenta niechciane problemy psychiczne.

Jej celem nie jest zaspokojenie ciekawości o zdarzeniach, których nie możemy sobie przypomnieć. Retrospekcja ma na celu wydobycie na powierzchnię uciążliwego balastu doświadczeń wraz z ich przyczyną.

Po uświadomieniu sobie istoty i praprzyczyny problemu możemy w łatwy sposób go porzucić, aby już nie utrudniał nam życia.  Pomaga uporać się z różnymi lękami, blokadami, czy określonymi sposobami reagowania.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnozę porównać możemy do snu.  Jest stanem naturalnym dla naszego organizmu. Nie wywołuje żadnych szkód. Nie powinniśmy się jej obawiać. Pomaga radzić sobie z problemami leżącymi gdzieś głęboko w naszej podświadomości.

Nie jest to oczywiście metoda dobra i skuteczna dla każdego. Warto jednak rozważyć jej przeprowadzenie w przypadku zmagania się z poważnymi problemami. Na pewno ta forma psychoterapii nie zaszkodzi, a jest duża szansa, że okaże się pomocna.

Komentarze do: Hipnoza - kontrowersyjna metoda leczenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz