Szukaj

Tajemnicza choroba skóry zabiła 19 osób w Wietnamie

Podziel się
Komentarze0

Nieznana infekcja skóry, która zaraziła setki, a zabiła 19 osób, zaskoczyła wietnamskie władze sanitarne. Wietnam prosi o pomoc z zagranicy w celu ustalenia co to za choroba, jak ją leczyć, a także jak zapobiec dalszemu jej rozprzestrzenianiu. Ponad 170 przypadków odnotowano w centrum kraju w prowincji Quang Ngai.Do początkowych objawów należy wysoka gorączka, utrata apetytu oraz wysypka na spodzie stóp i dłoni. Mogą pojawić się problemy z wątrobą, a ostatecznie niewydolność wielonarządowa. Lokalne media informują, że około 10% zakażonych osób cierpi na poważne schorzenia wątroby.

Thanh Long, Wiceminister Zdrowia Wietnamu, powiedział:
Ta choroba jest wyzwaniem ponieważ nie zidentyfikowano przyczyny. Jeśli jest to tylko zewnętrzna choroba skóry, dlaczego powoduje śmierć i uszkodzenia narządów wewnętrznych?

Tajemnicza choroba skóry pojawiła się już w zeszłym roku, jednak po pewnym czasie sama zniknęła. W zeszłym miesiącu pojawiły się informacje o nowych przypadkach zarażeń.

Jeśli wdała się infekcja, skuteczne leczenie jest bardzo trudne, dlatego ważne jest jak najwcześniejsze odkrycie choroby – informują władze służby zdrowia.


Według lokalnych mediów, najbardziej podejrzane są chemikalia, jednak badania laboratoryjne przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia jeszcze tego nie wykazały. Zgodnie z innym lokalnym raportem, przeprowadzono w związku z tym pewne testy, których wyniki powinniśmy poznać w ciągu najbliższych 10 dni.

Wietnamski rząd zwraca się z  prośbą do Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (CDC) oraz do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby dowiedzieć się co może być przyczyną choroby.

Prawie 100 osób jest obecnie w szpitalu, leczonych na tę infekcję - dziesięć z nich jest opisanych jako "krytyczne". Szpitale informują, że osoby z łagodniejszymi objawami mogą być kurowane w domu.

29 osób, które już wyleczono, ponownie zachorowały z tymi samymi objawami.

Tarik Jarasevic z WHO powiedział:
WHO pozostaje w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i jest gotowe do udzielenia wsparcia technicznego. Nie jesteśmy świadomi doniesień o podobnych objawach gdzie indziej w Wietnamie. Raporty sugerują, że incydent jest zlokalizowany i ograniczony jedynie do dzielnicy Ba To.

Jarasevic dodaaje, że zgodnie z dowodami nie jest to choroba, którą można zarazić się poprzez kontakt z osobą zakażoną.

CDC twierdzi, że nie otrzymało jeszcze formalnego wniosku o pomoc od władz wietnamskich.

Komentarze do: Tajemnicza choroba skóry zabiła 19 osób w Wietnamie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz