Szukaj

Szkodliwy wpływ palenia na nerki u nastolatków

Podziel się
Komentarze0

Ekspozycja na dym tytoniowy może negatywnie wpływać na nerki u nastoletnich palaczy, jak podaje nowe badanie przeprowadzone przez ekipę z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health oraz Johns Hopkins Children's Center. Przestudiowali oni powiązania między aktywnym paleniem i funkcjonowaniem nerek u nastolatków z USA i odkryli, że negatywne działanie dymu tytoniowego zaczyna się już w dzieciństwie. Odkrycie to zostało opublikowane w kwietniowym wydaniu Pediatrics.- Używanie nikotyny oraz bierna ekspozycja na dym tytoniowy w domu oznaczają poważne krótko- oraz długoterminowe problemy zdrowotne dla nastolatków - stwierdza dr Ana Navas-Acien, autorka badania oraz profesor w Blooming School's Department of Enviromental Health Sciences. - W naszym badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej grupie amerykańskich nastolatków, ekspozycja na nikotynę, zarówno w formie aktywnego palenia, jak i biernej ekspozycji na dym tytoniowy, była powiązana ze zmniejszeniem poziomu filtrowania kłębuszkowego, czyli powszechnej miary poprawnego działania nerek. Odkrycia te potwierdzają, że dym nikotynowy może negatywnie wpływać na nerki.

W badaniu nad 7 516 nastolatków między 12 a 17 rokiem życia, autorzy oszacowali ilość zażywanego tytoniu oraz czas ekspozycji na dym tytoniowy dzięki danym zebranym poprzez kwestionariusz.

Uczestnicy, którzy przyznali się do palenia co najmniej w ciągu jednego dnia podczas ostatniego miesiąca, lub przynajmniej jednego papierosa w trakcie ostatniego miesiąca, zostali sklasyfikowani jako aktywni palacze.


Ekspozycja na dym tytoniowy 'z drugiej ręki' została zdefiniowana jako nieaktywne palenie dla osób mieszkających z minimum jedną palącą osobą.

Wcześniejsze badania dotyczące ekspozycji na nikotynę wśród nastolatków w USA dowiodły, że ponad 3 miliony uczniów szkół średnich pali papierosy, a 15 procent niepalących nastolatków potwierdziło, że mają kontakt z dymem tytoniowym w domu.

Wśród nastolatków, aktywne palenie jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy, zredukowanym funkcjonowaniem i rozwojem płuc, z miażdżycą oraz ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka, tak samo jak ze zwiększeniem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention, palenie jest również czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Crohna i reumatoidalne zapalenie stawów.

- Niewielkie zmiany w przesączaniu kłębuszkowym mogą mieć znaczący wpływ na choroby związane z nerkami. Ocena potencjalnej ekspozycji na dym tytoniowy oraz zminimalizowanie tej ekspozycji powinno być wprowadzone jako część rutynowej opieki zdrowotnej u dzieci - zaznacza dr Jeffrey Fadrowski, współtwórca badania i profesor w Pediatric Nephrology w Johns Hopkins School of Medicine. - Niebezpieczne oddziaływanie nikotyny na nerki powinno być wzięte pod uwagę, jako że jest to substancja ogólnie dostępna oraz dozwolona do spożycia.

- Ochrona młodych ludzi przed aktywnym paleniem jest istotną sprawą, jako że ponad 80 procent dorosłych zaczęło palić przez 18 rokiem życia - stwierdza dr Navas-Acien.

Komentarze do: Szkodliwy wpływ palenia na nerki u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz