Szukaj

Syrop zamiast amfetaminy

Podziel się
Komentarze0

Leki na przeziębienie znikają z aptek, ale to nie epidemia. Wykupują je narkomani i studenci przed sesją - pisze "Dziennik Zachodni".Syrop i tabletki, które młodzież kupuje najczęściej, zawierają efedrynę i pseudoefedrynę.

Działają podobnie jak amfetamina.

Osiem butelek syropu na kaszel, do tego tyle samo opakowań tabletek o podobnej nazwie na oskrzela i kilka leków na katar - tyle sobie zażyczył półprzytomny klient w jednej z katowickich aptek. I tyle dostał. Całą rodzinę przeziębienie powaliło z nóg? Raczej nie. Chłopak podzielił się lekami z grupą podejrzanych znajomych. Butelkę syropu wypił na miejscu.

Farmaceuci twierdzą, że takie obrazki wcale nie należą do rzadkości. Wybrane leki na przeziębienia wykupują nie tylko narkomani, których nie stać na droższe środki, ale też przyzwoicie wyglądający młodzi ludzie. Zwłaszcza w okresie egzaminów. Właśnie zaczęła się sesja, więc syrop znika... Podobnie tabletki. Kosztują niewiele, ok. 5 zł - wyjaśnia dziennik.


Syrop i tabletki, które młodzież kupuje najczęściej, zawierają efedrynę i pseudoefedrynę. Działają podobnie jak amfetamina. Inne tabletki zawierają opiaty. Ich używanie nie jest bezkarne. "To są substancje uzależniające. Dobrze wiemy, jakie lekarstwa na przeziębienie je zawierają. Przedawkowanie tych lekarstw jest groźne, może skończyć się zawałem serca, wylewem krwi do mózgu" - mówi Krzysztof Lesz, specjalista terapii uzależnień z Wojewódzkiego Ośrodka Zapobiegania i Leczenia Uzależnień. Dodaje, że lekarstwa na przeziębienie kupują narkomani i młodzież, która się uczy.

Najnowsze badania wykonane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta wykazały, że w Polsce co dziesiąty student korzysta z narkotyków.

Komentarze do: Syrop zamiast amfetaminy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz