Szukaj

Stres a choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Silne reakcje emocjonalne w stresującej sytuacji, na przykład złość, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie serca oraz układu krwionośnego. Nie natychmiast, ale na dłuższą metę oraz w związku z uwalnianiem adrenaliny. W rzeczywistości, negatywne emocje, którym towarzyszą inne czynniki ryzyka, mogą sprzyjać odkładaniu się złych tłuszczów oraz tworzeniu się skrzepów na ściankach tętnic.Badanie przeprowadzone w 1975 roku na 3 000 pacjentów, wszystkich cieszących się dobrym zdrowiem na początku, wykazały, że osoby najbardziej niecierpliwe, hiperaktywne, współzawodniczące, choleryczne... były dwa razy bardziej narażone, niż osoby o profilu przeciwnym, na pojawienie się choroby serca. 

Co zrozumiałe, choroby serca i układu krążenia są związane z innymi czynnikami ryzyka i nie wystarczy tylko mieć choleryczny charakter, aby zostać ofiarą zawału. Poza tym, wszystko zależy od sposobu radzenia sobie ze stresem, precyzuje profesor Le Feuvre. Niektórzy ludzie przeżywają go dobrze, a nawet odnajdują w nim potrzebną dawkę energii. Natomiast inni reagują źle na stres i rekompensują go sobie paląc, pijąc, albo podjadając cały dzień, co jest bardzo złe dla serca. Ich ciśnienie może nawet wzrosnąć.

Zobacz również:Krótko mówiąc, reperkusje ze strony serca oraz układu krążenia zależą do tego, w jaki sposób sobie radzimy (bądź nie radzimy) ze stresem.

Komentarze do: Stres a choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz