Szukaj

Czy heteroseksualny mężczyzna i kobieta kiedykolwiek mogą być po prostu przyjaciółmi?

Codziennie spotykamy się z obiegową opinią na temat przyjaźni damsko – męskiej – jest ona niemożliwa, jednak jest powszechnie spotykana. Kobiety i mężczyźni razem pracują, uczą się i spędzają wiele czasu wspólnie. Dlaczego jednak uważamy, że pod tą przykrywką relacji przyjacielskich najwyraźniej musi ukrywać się silny pociąg seksualny?

Czy heteroseksualny mężczyzna i kobieta kiedykolwiek mogą być po prostu przyjaciółmi?


Ostatnie badania, udowadniają że w tym stwierdzeniu może być ziarno prawdy. 'Przyjaciele' mogą uważać, że są w stanie być wyłącznie przyjaciółmi z osobą płci przeciwnej, jednak jest ogromna szansa na to, że może dojść do romansu, który tylko czai się za rogiem, aby zaskoczyć ich w najmniej odpowiednim momencie.

Miłość platoniczna

Często spotykamy się z utartymi wzorcami w filmach – istnieje para przyjaciół obu płci, mężczyzna od lat jest zakochany w dziewczynie, jednak jest to tylko jednostronne uczucie, ale ostatecznie kobieta pod wpływem jakiegoś impulsu zauważa, co tak naprawdę jest dla niej najważniejsze i ich przyjaźń przeradza się w wielką miłość, tym samym utwierdzając nas w przekonaniu, że przyjaźń damsko – męska i tak ostatecznie stanie się związkiem miłosnym.

W wielu przypadkach, mamy styczność z sytuacją, kiedy dziewczyna jest tą 'hot', a facet przeciętnym, niespecjalnie przystojnym chłopakiem. W każdym związku, również pod względem przyjaźni, zawsze ktoś będzie bardziej atrakcyjny od drugiej strony. To może rodzić uczucie pewnego rodzaju przywiązania – osoba mniej atrakcyjna czuje się lepiej z osobą atrakcyjną, natomiast osoba atrakcyjna lubi być adorowana. Platoniczna miłość w przyjaźni może być czymś bardzo uciążliwym i trudno sobie z tym poradzić. Weźmy pod uwagę sytuację, że chłopak jest zakochany w dziewczynie, jednak wiąże ich wyłącznie przyjaźń, natomiast dziewczyna się udaje na randkę z kimś innym – automatycznie powoduje to zazdrość, jednak jeśli drugiej osobie zależy na przyjaźni, wymaga to ogromnego poświęcenia i jest bardzo trudno poradzić sobie z tak silnymi uczuciami, potrafi przezwyciężyć ten stan.


Friends with benefits?

Każda dorosła osoba charakteryzuje się pewnym głodem seksualnym czy przyjaźń może to załagodzić? Żyjemy w czasach, kiedy seks nie wiąże się wyłączne z miłością, jednak warto się zastanowić nad sytuacją, kiedy głębokie uczucie jakim jest przyjaźń stanie na krawędzi związanej z seksualnością. Przyglądając się temu bliżej pomyślmy, dlaczego ostatecznie do tego dochodzi? Przyjaciele spędzając ze sobą większość czasu, prawdopodobnie dzielą się ze sobą większością uczuć i spostrzeżeń, nawet tych najbardziej skrytych. Jeśli obydwoje są samotni, mają pewną potrzebę kontaktu seksualnego z osobą płci przeciwnej i wtedy wpadają na świetny pomysł, że skoro łączy ich wyłącznie przyjaźń, to seks nie doprowadzi do niczego głębszego – i tutaj spotykamy się z jednym z najbardziej mylnych stwierdzeń. Tak bliski kontakt, szczególnie po latach przyjaźni, przenosi ich relacje o poziom wyżej. Być może początkowo wydawać się może, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, jednak z czasem ich kontakty seksualne, które miały być tylko zabawą, stają się coraz bardziej namiętne i szczere. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji, jest jasne określenie sprawy i dogłębne przyjrzenie się swoim uczuciom jakimi siebie nawzajem darzymy.


Ja – partner – przyjaciel

Co w sytuacji kiedy przyjaciele zostaną rozłączeni przez związek miłosny jednej z tych osób? Jeśli będzie to czysta przyjaźń, oparta na długoletniej znajomości - najprawdopodobniej nie spotka się z żadnymi przeciwieństwami. Jednak jak partnerzy reagują na przyjaciela bądź przyjaciółkę płci przeciwnej?Taki stan rzeczy jest bardzo trudny do zaakceptowania, a jeszcze trudniejszy do wytłumaczenia. Zazdrość zarówno pomiędzy kobietami, jak i mężczyznami w takiej sytuacji jest nieunikniona, jednak należy podjąć bardzo roztropne kroki, aby nie zniszczyć ani miłości, ani przyjaźni. Gorzej jeśli się okaże, że nasz przyjaciel właśnie w momencie, kiedy utracił swoją kompankę od lat, zda sobie sprawę z tego, że jednak to nie była tylko przyjaźń i wtedy znajdujemy się w tzw. trójkącie miłosnym. Trudno zrezygnować z partnera, którego kochamy, ale jeszcze trudniej z przyjaciela, którego znamy jak własnego brata.

Ex – przyjaciel

Najłatwiej nawiązać przyjaźń z osobą, z którą kiedyś nas łączyło pewne uczucie miłosne bądź kontakt cielesny, ale teraz to całkowicie wygasło. Mamy pewność, że wszystko co już się mogło wydarzyć mamy za sobą i teraz pozostała dla nas tylko i wyłącznie przyjaźń. Dodatkowo ta osoba jest już przez nas bardzo dobrze poznana i wystarczy tylko pielęgnowanie tej przyjaźni, która powstała na gruzach starego związku.

Wielu jednak zawsze będzie uważało, że przyjaźń damsko – męska nigdy nie będzie mogła istnieć ze względu na popęd seksualny, który od wiek wieków jest w nas zakorzeniony. Warto jednak zauważyć, że nie jesteśmy zwierzętami i każdy nad swoim własnym popędem jest w stanie i doskonale potrafi zapanować. Płeć jest wyłącznie ograniczeniem, które sami sobie stwarzamy. Jeśli w przyjaźni kobieta z mężczyzną doskonale się rozumieją, nie są dla siebie ograniczeniem i przede wszystkim traktują się na równi, mamy pewność, że ta diametralna różnica nie odegra znaczącej roli.


Autor:

Ewelina Undas

Komentarze do: Czy heteroseksualny mężczyzna i kobieta kiedykolwiek mogą być po prostu przyjaciółmi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz