Szukaj

Jak zwiększyć zadowolenie ze swojego życia?

Nigdy dla nikogo droga życia prowadząca do szczęścia nie jest taka sama. Każdy ma do dyspozycji różne  możliwości spełnienia się! Czasami zatrzymujemy się na niej, gdy pojawia się w nas wewnętrzna potrzeba zapuszczenia się w przeszłość, która często bywa nieprzyjemnym, brzemieniem, ciężarem.

Jak zwiększyć zadowolenie  ze swojego życia?

Dobrą drogą do harmonii duchowej i psychicznej jest umiejętne trwanie w poczuciu tego co jest teraz, bez cienia tego co było. Drogi są różne, ale gdy idziemy jedną z nich odważnie i konsekwentnie, każda staje się celem, który jest sensem życia, dającym nam zadowolenie z tego, że spełniamy się idąc nimi. Sama natura szczęścia dająca nam wolność jest jedyna w swoim rodzaju. Dotrzeć możemy do niego każdą drogą, bo wszystkie, wbrew pozorom, są prawidłowe. Intuicja może nas zaprowadzić do punktu najważniejszego, przełomowego, do źródła prawdziwego bogactwa poznania siebie.

"Pragnienie ludzkiego szczęścia jest najwyższym z pragnień"


"Szczęścia nie można zdobyć, bo mamy je w sobie" jak słusznie zauważa Anthony De Mello. Nic nie trzeba robić, nic ponad miarę naszych możliwości i zaspokajania tylko egoistycznych potrzeb. Nie musimy się specjalnie starać o coś co nas tylko powierzchownie zadowala, bo są to tylko pozytywne emocje świata zewnętrznego, które panują nad naszym umysłem i samopoczuciem.

Nasze naturalne zdolności i talenty sprawiają, że każdy z nas jest wyjątkowy i nikt nie jest bezwartościowy. Pamiętając o tym znacznie poprawimy standard naszego życia. Kiedy czujemy szczęście w sobie, zaczynamy odbierać zupełnie inaczej ludzi, którzy są nam bliscy, jak i tych, których uważaliśmy za wrogów, a otaczający nas świat, staje się bardziej przyjazny. Zmiana podejścia do świata pozwoli nam zupełnie inaczej spojrzeć na otaczający nas świat. Szara rzeczywistość nabierze nowych barw, a uśmiech sam będzie cisnął się na twarz.


Prawidłowe doznanie szczęścia, miłości i prawdziwej wolności możemy odnaleźć tak naprawdę w sobie. Zawiedziemy się, gdy zaczniemy szukać go gdzieś poza nami. Gdyż zadowalanie się tylko euforycznymi emocjami podyktowanymi zdobywaniem środków materialnych by posiadać jak najwięcej, jest pójściem drogą nadmiaru rzeczy, nadmiaru możliwości, które w pewnym momencie nas przerastają i obciążają. Okazują się być sprzeczne z naszą prawdziwą naturą, oddalając nas coraz bardziej od prawdziwego sensu istnienia. Samo posiadanie domu dla samego posiadania, wygórowanych pozycji zawodowych, zdobywania świata dla kariery, której skutkami ubocznymi jest ograniczająca nas sława, to próżne nadzieje na szczęście. Ponieważ posiadanie wszystkiego tego co jest tylko hedonistycznym zewnętrznym pozorem szczęścia, przykrywa nam obraz ubóstwa duchowego.


Hedonistyczna odmiana szczęścia, chęci posiadania rzeczy, nie powoduje poznania go takim jakim jest. To tylko samopoczucie wygody luksusowego życia, które spełnia w naszym życiu bardziej funkcję dodatkową, pośrednią, doczesną, bardziej ograniczającą naszą wolność i wewnętrzny rozwój. Minimalizm i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy jest kluczem do osiągnięcia wewnętrznej harmonii, spokoju, jasności umysłu i pogody ducha. Poprawia jakość naszego życia, przynosi nam uczucie lekkości i wolności.

Czasami bardzo bolesne przeżycia, pojawiające się niezależnie od nas lub z powodu wyboru trudnej drogi, potrafią skutecznie budować nas wewnętrznie i wzmacniać. Przyczynia się to do odkrycia naszych prawdziwych, ukrytych głęboko, nieznanych dotąd możliwości. To właśnie one tworzą nasze prawdzie ja. Człowiek, który pragnie się naprawdę rozwijać pod każdym względem, powinien robić to samodzielnie, bez udziału i powielania myślenia tłumów, najważniejsze bowiem, by odnaleźć własny unikatowy rytm drogi życia, który napełni nas zadowoleniem, szczęściem i wolnością.

Autor:

Ewa Jabłońska

Komentarze do: Jak zwiększyć zadowolenie ze swojego życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz