Szukaj

Soja w walce z rakiem płuc

Podziel się
Komentarze0

Z opublikowanych w marcowym numerze „Journal of Clinical Oncology” badań wynika, że kobiety, które przed diagnozą raka płuc jadły więcej soi, żyją dłużej niż kobiety, które jej nie jadły.


Rak płuc jest główną przyczyną zgonów wśród kobiet ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Pięcioletnia przeżywalność wśród chorych to tylko 15%. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center i Shanghai Cancer Institute odkryli, że kobiety, które przed diagnozą raka płuc jadły więcej soi, przeżywały dłużej niż kobiety, które jej nie jadły.

- Przeżywalność wśród kobiet, które przed diagnozą raka płuc spożywały ok. 114 gramów tofu dziennie, była wyższa o ok. 60% niż u kobiet, które jadły mniej tofu – mówi autor badania, Gong Yang, profesor nadzwyczajny w Vanderbilt University Medical i dodaje – Według naszej wiedzy, jest to pierwsze badanie, które sugeruje związek między wysokim spożyciem soi przed rozpoznaniem raka płuca i dłuższym przeżyciem.


Badania wykazały, że jedzenie bogatej w izoflawony soi, których struktury chemiczne są podobne do estrogenu, mogą mieć antyrakowe działanie. Działanie antykancerogenne przypisuje się głównie genisteinie i daidzeinie.

- Pożywienie z soi jest smaczne i dobre dla naszego organizmu. W 200 g tofu znajduje się aż 50 mg izoflawonów soi
–  komentuje Piotr Poniński z firmy Polsoja.

Komentarze do: Soja w walce z rakiem płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz