Szukaj

Senność: jeden Francuz na pięciu cierpi z powodu braku snu

Podziel się
Komentarze0

Senność najczęściej jest spowodowana brakiem snu, ale w niektórych przypadkach senność może również wynikać z bezdechu sennego, albo wiązać się z zażywanymi lekami. Niezależnie od tego, jakie byłyby przyczyny, ważne jest, aby nie zaniedbywać konsekwecji takiego stanu rzeczy, a przede wszystkim, za kierownicą samochodu...Z okazji 11 Narodowego Dnia Snu, francuski krajowy instytut snu oraz jawy (INSV, Institut national du sommeil et de la vigilance), przyciąga uwagę opinii publicznej do senności dziennej.

Blisko jeden Francuz na pięciu jest dotknięty tym problemem, który zbyt często jest zresztą banalizowany. Senność oznacza bowiem problemy z utrzymaniem stanu jawy i czuwania w ciągu dnia.

Jest to etap przechodni między snem a przbudzeniem. Jej ekstremalnym przypadkiem jest nadmierna senność dzienna. Ta ostatnia objawia się spontanicznym, nieumyślnym zasypianiem w ciągu dnia, mniej lub więcej kontrolowanym.

Spowolnienie czasu reakcji, zmiana pola widzenia, zaburzenia pamięci... Nadmierna senność dzienna ma dotykać od 5% do 10% ogólnej populacji we Francji.


Senność: objawy

Wiele znaków przepowiadających może oznaczać stan senności: ciężkie powieki, ziewanie, niewyraźne widzenie, sztywność karku, mrowienie w nogach… W przypadku prowadzenia samochodu i każdego innego pojazdu silnikowego, ważne jest dobre rozpoznanie tych objawów, które powinny was natychmistowo sprowokować od zatrzymania się i zrobienia sobie przerwy.

Zespół bezdechu sennego jest jedną z przyczyn dziennej senności. Charakteryzuje się on brakiem oddechu w trakcie snu. Jest on względnie częsty, ponieważ dotyczy od 5% do 7% populacji francuskiej. W ciągu dnia, chorzy cierpią z powodu nadmiernego zmęczenia, które wywołuje okresy senności, z poważnymi czasami konsekwencjami dla działalności zawodowej i oczywiście ... dla prowadzenia samochodu albo innych maszyn.

Lekarstwa mogą być przyczyną

Inna przyczna senności to brak snu, oczywiście. Jeden Francuz na trzech donosi, iż śpi poniżej 6 godzin na noc. Nawet jeśli zapotrzebowanie na sen zmienia się w zależności od osoby, to dla osoby dorosłej 7-8 godzin snu na dobę powinno być stałą normą.

Praca w nocy albo w godzinach nieregularnych, tak samo jak i nadmiar telewizji i innych urządzeń elektronicznych, stanowią również bardzo dobrze znane przyczyny senności w ciągu dnia.

W końcu, leki nasenne, a przede wszystkim benzodiazepiny, prowokują bradzo często brak czujności w ciągu dnia.

Aby się dowiedzieć więcej na temat objawów i przyczyn senności, skontaktujcie się z lekarzem.

Komentarze do: Senność: jeden Francuz na pięciu cierpi z powodu braku snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz