Szukaj

Przyczyny problemów z zasypianiem

Podziel się
Komentarze3

Trudności z zasypianiem to coraz bardziej rozpowszechniający się problem, który spowodowany jest między innymi nadmiernym stresem, zawrotnym tempem pracy i małą aktywnością fizyczną. Oprócz tego, wiele osób popełnia jeszcze szereg błędów, które dodatkowo nie pozwalają usnąć.

Przyczyny problemów z zasypianiem

Godzina 24:12, a ty dalej nie możesz zasnąć? Zegar tyka, a ty nadal przewracasz się z boku na bok? Następnie, gdy w końcu uda się usnąć, budzisz się rano i czujesz się jeszcze gorzej niż przed zaśnięciem, organizm domaga się kolejnej dawki snu, a energii i koncentracji tak jakby w ogóle nie było? Jeżeli przyczyną problemów z zasypianiem jest jutrzejszy egzamin czy rozmowa o pracę, to niestety nie ma na to złotego środka. Takie problemy mogą potrwać nawet do 2-3 nocy nim wszystkie emocje miną i organizm wróci do prawidłowego działania. Jednak gdy problemy z zasypianiem pojawiają się pomimo pojawiania się takich sytuacji to problem może być już nieco poważniejszy.

Czemu nie mogę zasnąć?

Kofeina i cukier

Warto zacząć od tych najbardziej prostych i racjonalnych przyczyn niemożności zasypiania. Wypita kawa nawet kilka godzin przed pójściem do łóżka może utrudniać zasypianie. Mimo tego, że zniknie już odczucie „kopa” po wypitej filiżance kawy to kofeina nadal aktywnie działa w organizmie, a to powoduje, że nie można zasnąć. Podobnie sprawa tyczy się cukru. Zjedzony batonik lub czekolada przed położeniem się do łóżka to bardzo kiepski pomysł. Nie dość, że składniki tam zawarte pobudzają organizm, przez co będzie jeszcze trudniej zasnąć to dodatkowo są ciężkostrawne, a organizm zamiast regenerować się i przygotować do snu, będzie walczył z rozkładaniem i trawieniem dodatkowej ilości cukru.

Telewizja i komputer

Osoby siedzące do późnych godzin przed komputerem lub telewizorem mają również bardzo często problemy z zasypianiem. Zwłaszcza kiedy ogląda się filmy wymagające sporego zaangażowania i skoncentrowania lub pojawiają się silne emocje. Dodatkowo, najgorszym błędem jest oglądanie lub spędzanie czasu przy komputerze w łóżku. Organizm gubi się, bo nie wie w końcu czy ma spać w tym miejscu czy intensywnie myśleć. W momencie, kiedy wyłączamy film i przygotowujemy się do spania, zamiast odprężyć umysł i szybko zasnąć to niejednokrotnie myślimy jeszcze o fabule filmu czy ostatniej rundzie w grze. Komputer warto zgasić co najmniej godzinę przed położeniem się do łóżka, a co do telewizji to zawsze można obejrzeć coś lekkiego, co rozluźni przed zaśnięciem.

Papierosy i alkohol

Nie chodzi tutaj o całkowite rzucenie palenia, a co do alkoholu to wielu zapewne powie, że bardzo dobrze śpi po alkoholu. Konkretnie chodzi o osoby, które palą w sypialni, a co najgorsze we własnym łóżku. Oczywiście są takie osoby. To jest chyba najgorsze zachowanie z możliwych, nie dość że cały pokój przesiąknięty jest dymem tytoniowym, a powietrzem nie da się oddychać to i jeszcze pościel, która powinna być świeża, czysta i przyjemna – również śmierdzi. Odnośnie alkoholu to tyczy się to głównie wina, które powinno być wypijane co najmniej 2-3 godziny przed pójściem spać. Jak wiadomo, na początku alkohol pobudza krążenie i dodaje „energii”.

Brak aktywności fizycznej

Osoby pracujące za biurkiem czy jako kierowcy mają spory problem z regularną aktywnością fizyczną. To może być kolejną przyczyną trudności z zasypianiem. Mimo zmęczenia psychicznego, organizm nie odczuwa jeszcze chęci „pójścia spać”, bo nie czuje się zmęczony. Przez to nie można usnąć. Warto spróbować 3-4 godziny przed wylądowaniem w łóżku, na aktywność fizyczną. Należy wybrać coś, co zmęczy, ale będzie wykonywało się z przyjemnością. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się basen.

Jedzenie przed snem

Podobne zasady odnośnie jedzenia przed snem należy przestrzegać jak w przypadku słodyczy. Co najmniej 2-3 godziny przed udaniem się do sypialni. Im organizm będzie miał mniej do trawienia, tym lepiej dla nas, bo łatwiej będzie usnąć. Warto również unikać ciężkostrawnych dań takich jak smażone kiełbasy, frytki czy fast foody. Lepiej zjeść coś lekkiego, by nie być głodnym, a lepiej usnąć. Rano, gdy organizm będzie wypoczęty i głodny, można zjeść jak najbardziej obfite śniadanie.

Ilość czy jakość snu?

Wiele osób zastanawia się i szuka informacji na temat „ile należy spać?”. Naprawdę, nie ma dobrej zasady, jaka ilość godzin snu jest korzystna. Każdy człowiek ma inny organizm i wymaga innej ilości snu. Jedni potrzebują 8 godzin, by czuć się dobrze i mieć mnóstwo energii, podczas gdy pozostałe osoby już po 6 godzinach będą w stanie efektywnie funkcjonować w ciągu dnia. Najważniejsza jest jednak jakość snu, bo jeżeli lepiej śpimy, to lepiej się czujemy. Przerywany i lekki 8godzinny sen zwiastuje, że następny dzień będzie bardzo trudny i męczący. Podczas gdy 7 godzinny, mocny i intensywny może okazać się zdecydowanie lepszy. Wszystko zależy od danego człowieka.

Komentarze do: Przyczyny problemów z zasypianiem (3)

tereska12
tereska12 16-12-2013 12:34

Brak snu w nocy

3

Telewizja, komputer, jedzenie w łóżku i tak dalej.. to wszystko powoduje, że człowiek w nocy spać nie może a rano czuje się jeszcze gorzej :) Trzeba to wszystko ograniczyć.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze