Szukaj

Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?

Podziel się
Komentarze1

Zaburzenia snu to jeden z najczęściej spotykanych problemów, z jakim borykają się osoby starsze, gdy do przewlekłych chorób i postępującego zniedołężnienia organizm nie jest w stanie odzyskać dawnej równowagi.

Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?

Sen to psychiczny i umysłowy stan w jakim znajduje się osoba uśpiona. Najczęstszymi przyczynami bezsenności u osób starszych są: złe nawyki (drzemki w ciągu dnia, zbyt wczesne kładzenie się do łóżka, częste zmiany godzin snu, picie napojów stymulujących przed snem), zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne, hospitalizacja, stany lękowe, depresja, bolesne dolegliwości jak np. reumatyzm, wrzody żołądka, nowotwory. Sen w starszym wieku staje się lżejszy i tym samym traci do pewnego stopnia wartość regeneracyjną. Ulegają też skróceniu fazy 1 i 3 snu wolnofalowego. Osoby starsze nie śpią tylko w nocy, ale też często drzemią w ciągu dnia. Sam proces zasypiania w podeszłym wieku trwa zdecydowanie dłużej. Osoby starsze ponadto częściej budzą się w nocy.

Jak walczyć z zaburzeniami snu w podeszłym już wieku?

Należy zwrócić się do lekarza, który może zalecić odpowiednią kurację, która złagodzi objawy powodujące bezsenność. Powinno się też zadbać o aktywny rozkład dnia (obowiązki domowe, spotkania z przyjaciółmi, ćwiczenia, czytanie). Głównie chodzi o zajęcia, które pochłoną umysł i ciało i pozwolą poczuć zmęczenie na koniec dnia i spokojnie zasnąć. Drzemki w ciągu dnia są zdecydowanie nie wskazane. Owszem można czasami się zdrzemnąć, ale najlepiej rzadko i jak już musimy to najlepiej powinna ona trwać 20-30 minut.


Pomocne w zwalczaniu bezsenności jest również zaplanowanie odpowiednio czasu snu i wstawania . Nie należy spać do późna, aby odzyskać stracone godziny snu. Wylegiwanie się w łóżku dłużej niż ma się zamiar spać też nie jest wskazane.

Ważne jest też unikanie napojów stymulujących przed pójściem do łóżka. Napoje zawierające kofeinę np. kawa, herbata, czekolada i niektóre napoje gazowane mogą wywołać bezsenność. Należy ich zatem unikać. Alkohol natomiast choć nie jest napojem stymulującym i może wywoływać senność może też spowodować równocześnie zaburzenia snu.


Relaks i odprężenie na kilka godzin przed snem jest bardzo wskazany i może pomóc w spokojnym zaśnięciu. Dobrze jest też unikać przejadania się, aby nie przeciążać układu trawiennego i serca.  Wypicie zbyt dużej ilości płynów może spowodować  konieczność kilkukrotnego wstawania w nocy do toalety co zaburza regularność i ciągłość snu. Łagodna muzyka, łatwa w odbiorze książka, przyjemny program w telewizji lub ciepły prysznic przed snem pozwalają mogą pomóc spokojnie zasnąć.

Na sen wpływa też w dużej mierze nasza sypialnia. Powinna ona zapewniać wygodę, być odizolowana od dźwięków z zewnątrz i dopływu światła. Ważne jest, aby panowała w niej umiarkowana temperatura. Strój do spania powinien być luźny, a materac i poduszki dopasowane tak, aby ułatwić odprężenie się.

W czasie lata pomoce mogą okazać się klimatyzacja i wentylator. Niekiedy szum wentylatora łagodzi uciążliwość dźwięków dobiegających z otoczenia.

Sypialnia powinna być miejscem kojarzącym się ze snem. Nie powinno się tu jeść, pić, oglądać telewizji, czytać czy wykonywać jakieś inne czynności. Aktywność seksualna jak najbardziej kojarzy się oczywiście z sypialnią, to może pomóc odprężyć się i zasnąć.

Większość zaburzeń snu można leczyć, jakiekolwiek wyniki kuracji to sprawa bardzo indywidualna. Wśród metod leczenia wyróżniamy tzw. higienę snu, a także psychoterapię i kurację przy pomocy środków nasennych. Jednak one mogą być czasem nieskuteczne, bo każdy ma inne potrzeby związane ze snem. Każdy powinien indywidualnie tak organizować dzień i styl swojego życia, aby sen nie męczył jeszcze bardziej, a dawał spokojny odpoczynek po całym dniu. Zdrowy sen pozwoli na lepsze samopoczucie w ciągu dnia i zlikwiduje uczucie ciągłego zmęczenia.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku? (1)

Kalinka3
Kalinka3 24-05-2013 10:23

Bezsenność

1

Moja babcia miewa problemy ze snem, czasami przybierają dość poważną formę - nie śpie prawie wcale. Ostatnio doczytałam się ,że w jej wieku problemy ze snem mogą być spowodowane niedoborem melatonine,y subtancji odpowied... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze