Szukaj

Zaburzenia snu u kobiet

Podziel się
Komentarze0

W trakcie snu nasz organizm regeneruje energie, którą spożytkował w ciągu dnia. Kiedy zaczyna doskwierać nam bezsenność zostaje zaburzony cykl naszego dziennego funkcjonowania. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn powodów może być wiele, skupmy się zatem nad tymi które dotyczą tylko kobiet.Kiedy naszemu organizmowi zaczyna brakować snu wpływa to na jego psychikę oraz ciało. Brak takiej formy odpoczynku może między innymi wywołać: kłopoty z koncentracją, zaburzenia pamięci, zmęczenie, możliwy spadek wagi, zespół niespokojnych nóg.

Przyczyny zaburzeń snu?

Niestety w wypadku kobiet na zdrowy i w pełni regeneracyjny sen ma wpływ stężenie hormonów. Estrogen i progesteron, w zależności od tego w jakiej fazie cyklu znajduje się kobieta, poprawia lub pogarsza jakość snu.

  • Jeżeli jesteś bardziej podatna na objawy zespołu napięcie przedmiesiączkowego możesz cierpieć w ciągu dnia na nadmierną senność. Senność jest wynikiem pogorszenia jakości snu w nocy i zmęczenia, jakie odczuwa człowiek.
  • Około 30% kobiet będących w czasie połogu skarży się na zaburzenia snu. Ponadto wśród sporej grupy pań pojawia się tzw. baby blues, który również przekłada się na kłopoty z zasypianiem.
  • W trakcie menopauzy, kiedy to poziom estrogenów mocno się obniża kobiety często skarżą się na problemy z bezsennością. Po przejściu przez okres przekwitania, sen znacznie się spłyca i zaczyna pojawiać się kłopot z tzw. nocnym wybudzeniem.

Warto zauważyć, że nie tylko hormony wpływają na nasze zaburzenia ze snem. Do tego rodzaju problemów mogą się bowiem przyczynić, także:

  • Nerwowość
  • Duży Stres
  • Wyczerpująca praca
  • Nadużywanie używek typu kawa, czarna herbata

Jeżeli cierpisz na zaburzenia snu, a co za tym idzie masz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w ciągu dnia skonsultuj się z lekarzem. Czasami wystarczy spożywanie uspokajających herbat ziołowych aby ułatwić sobie zasypanie. Zdarza się, że jeśli jesteś w trakcie menopauzy przyjęcie hormonalnej terapii zastępczej może rozwiązać problem z bezsennością. Zatem nie warto bezsilnie poddawać się bezsenności lecz należy skonsultować sięz lekarzem rodzinnym, który postara się zaradzić naszej dolegliwości.

Komentarze do: Zaburzenia snu u kobiet

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz