Szukaj

Sposoby na dobry sen

Podziel się
Komentarze1

Sen pełni dla naszego organizmu ważną rolę. Podczas spania dochodzi nie tylko do regeneracji ośrodkowego układu nerwowego i całego organizmu, ale także następuje zapis pamięci minionego dnia. Oprócz tego w czasie snu stabilizuje się praca układu krążenia i dochodzi do wydzielania hormonu wzrostu. Według naukowców człowiek dorosły potrzebuje około osiem godzin snu w ciągu doby.

Sposoby na dobry sen

Wycisz się przed snem

Niestety problemy ze snem są obecnie dość częste. Wynikają one z nadmiernego stresu w życiu, niepokoju, zdenerwowania i ciągłego napięcia. Możemy się martwić i przejmować czymś lub kimś, wtedy nasz umysł nie potrafi o tym zapomnieć Dlatego ważne jest, aby nie chodzić spać z głową pełną myśli i zmartwień. Chwilę przed snem warto się zrelaksować i wyciszyć np.: przeczytać książkę lub włączyć odprężającą muzykę. Ten sposób z pewnością zapewni nam głęboki i spokojny sen.

Przewietrz sypialnię

Przed pójściem spać należy też pamiętać o świeżym powietrzu. Warto przewietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy lub wyjść na świeże powietrze – balkon, taras. To także ma istotny wpływ na nasz sen.

Nie śpij w dzień

Przyczyną bezsenności może być także ucinanie sobie popołudniowych drzemek po szkole lub pracy. Pamiętajmy o tym, aby ich unikać lub jeśli nie potrafimy bez nich funkcjonować, należy skrócić drzemki do około 30 minut.

Dobrze się odżywiaj

Dobrym sposobem na trwały i mocy sen jest także odpowiednie odżywianie się. Kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona około 3- 4 godziny przed snem. Pełny żołądek źle wpływa na nasz sen, a czasem może też być skutkiem nocnych koszmarów. Co więcej zaleca się, aby przed snem unikać napojów, które zawierają dużą ilość kofeiny. Ten składnik z pewnością utrudni nam spanie. Unikajmy więc kawy przed snem - warto zastąpić ją szklanką wody lub herbaty. Ponadto należy ograniczyć spożywanie alkoholu przed snem. Wbrew pozorom nie wpływa on dobrze na nasz sen. Wprawdzie powoduje u nas senność, ale na krótki czas. Gdy się przebudzimy trudno nam będzie z powrotem zasnąć.

Kładź się o tej samej porze

Dobrym sposobem na sen jest także ułożenie harmonogramu snu. Starajmy się wstawać i kłaść się spać o tych samych potach. Aby odpowiednio się wyspać i uniknąć nieprzespanych nocy, warto wstawać  i chodzić spać o tej samej godzinie. Jeśli będziemy odpowiednio trzymali się naszego harmonogramu snu, nasz organizm z pewnością wpadnie w narzucony mu rytm, a my będziemy czuli się wyspani.

Zmniejsz poziom adrenaliny

Należy również ograniczyć poziom adrenaliny w naszym organizmie przed spaniem. Naukowcy zalecają, by przed snem nie przeglądać Internetu, nie grać w gry komputerowe, nie oglądać telewizji i słuchać głośnej, żywej muzyki. Te wszystkie czynniki działają na nasz organizm pobudzająco, co w efekcie może prowadzić do problemów z zasypianiem, a nawet koszmarów.

Naturalne metody na dobry sen

Co więcej dobrym sposobem na sen są metody naturalne. Możemy je stosować na własną rękę w swoim zakresie. Do takich metod należą m.in.: medytacje, ćwiczenia odprężające ciało i umysł – hatha, joga, akupresura oraz wizualizacje. Oprócz tego przed snem można przygotować napój z naturalnych składników ziół- melisa, kozłek lekarski lub napar z głogu. Wtedy z pewnością nasz sen będzie ciągły, głęboki i nieprzerwany.

Roksana Dorocicz

Komentarze do: Sposoby na dobry sen (1)

palacz991
palacz991 25-04-2014 12:51

Nie mogę zasypiać

1

ja często nie mogę zasypiać ;/ staram się robić wiele ale wydaje mi się że to przez to że jestem palaczem ;/ papieros przed snem, papieros po obuzdeniu.. jak ograniczyłem palenie i zacząłem wietrzyć powietrzenie przed sn... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze