Szukaj

Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?

Marzenia senne towarzyszą każdemu człowiekowi. Każdy z nas śni, jednak zwykle nie skupiamy się na tym jak wyglądają nasze sny. Czy aby słusznie? Już od czasów Freuda sny zostały uznane za część życia człowieka, która nieodmiennie wpływa na nasze zachowanie i emocje.

Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?

Wszyscy ludzie mają sny, jednak nie wszyscy je pamiętają. Pamiętamy tylko te sny w trakcie trwania których obudziliśmy się. Często wpływają one bardzo intensywnie na nasze emocje – budzimy się zapłakani lub śmiejemy się przez sen. Dlatego też naukowcy, lekarze oraz terapeuci zwracają uwagę, jak bardzo możliwym jest, że sny mają ogromny wpływ na nasze życie.

Interpretacja snów jest bardzo ważną częścią analizy psychodynamicznej (psychoterapii). Marzenia senne są często uznawane za metaforę naszych ukrytych pragnień lub lęków. Psychoterapeuci wierzą, że obrazy te pochodzą z podświadomości i każdy z nich ma własne indywidualne znaczenie. Bardzo ważne są także emocje jakie towarzyszą nam w snach. Mogą one kompletnie zmieniać znaczenie tego co odbieramy.

Jeśli chodzi o symbolikę marzeń sennych, jest ona zależna od człowieka, który je śni. Nie można opierać interpretacji snów o dostępne powszechnie senniki. Język snów jest językiem obrazów i uczuć. Jest bardzo bogaty w symbole, metafory itp. Metoda analityczna skupia się na interpretacji snów pacjenta w kontekście jego życia. W trakcie psychoterapii pacjenci są proszeni o zapisywanie swoich snów zaraz po przebudzeniu lub nagrywaniu ich na dyktafon. Potem na spotkaniu z terapeutą sny są analizowane. Aby zanalizować sen potrzebne są skojarzenia dostarczone od pacjenta. W związku z tym uczestnik terapii jest proszony o dopisywanie skojarzeń do podanych wyrazów. Muszą to być nieświadome błyskawiczne odpowiedzi – wtedy najłatwiej jest sięgnąć do podświadomej symboliki. Następnie analizuje się występujące w marzeniu sennym znaki.


W snach często możemy przypisywać innym osobom nasze zamiary czy myśli. Rozdzielamy je pośród występujące w nim postacie – taka jest już kompozycja snów. Dlatego aby dobrze zweryfikować, które z cech są tak naprawdę odzwierciedleniem naszego życia, potrzeba wnikliwej analizy.

Sny i ich odbiór przekładają się na relację pacjenta z psychologiem. Musi ona być komfortowa i bezpieczna, aby mógł on opowiedzieć swoje marzenia senne. Należy także pamiętać, że psycholog wyraża zainteresowanie niektórymi aspektami snów, w związku z czym pacjent podświadomie może kierować uwagę terapeuty wyłącznie na jeden rodzaj marzeń. Analiza snów nie powinna odbywać się na bieżąco – do dokładnego wyznaczenia ich znaczeń potrzebny jest odbiór z wcześniejszych nocy. Większa liczba snów pozwala lepiej interpretować fakty z życia pacjenta.

Na obecnym etapie nie ma jednoznacznych medycznie dowodów, które mogłyby wskazywać na to, że funkcja snów jest jednoraka i z pewnością służy do interpretowania podświadomych pragnień czy zamysłów pacjenta. Nie można jednak przejść obojętnie obok tak bogatego i twórczego zjawiska jak sny. Trudno uwierzyć, ze mogłyby one nie służyć żadnemu celowi.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Komentarze do: Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz