Szukaj

Jak kontrolować swoje sny?

Każdej nocy śnimy od kilku do nawet kilkunastu snów. Niestety wielu z nich po prostu nie pamiętamy. Na szczęście istnieją różne metody, aby ćwiczyć swój umysł tak, aby pamiętał wszystkie swoje nocne przygody. Jedną z tych metod jest właśnie śnienie świadome.

Jak kontrolować swoje sny?

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen, czyli z angielskiego lucid dream – jest to sen, w którym osoba śniąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Dzięki tej świadomości oraz klarownej wizji snu, jego kształt może być kontrolowany, w zależności od poziomu zaawansowania osoby śniącej.  Inne nazwy świadomego snu to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Jakie korzyści przynosi świadomy sen?


Wypracowanie odpowiedniej techniki może sprawić, że świadome sny, mogą być dla nas ciekawym doświadczeniem poznawczym. Są znakomitym narzędziem w zwalczaniu koszmarów i poznawaniu własnej jaźni. Z drugiej strony mogą być też po prostu źródłem rozrywki. Jeżeli bowiem dojdziemy do momentu, gdy będziemy posiadać odpowiednio wysoki poziom kompetencji, możemy kontrolować każdy sen w taki sposób, aby zrealizować w nim niemal wszystkie swoje pragnienia. Nie zawsze jednak w świadomym śnie musimy zmieniać jego kształt. Często tyle samo radości może sprawić samo jego obserwowanie i zdawanie sobie sprawę z tego, że znajdujemy się właśnie we śnie.

Nie taki diabeł straszny

Osiągnięcie snu świadomego może wydawać się czymś trudnym i skomplikowanym, jednakowoż spontaniczne i chwilowe uzyskanie takiego stanu, może pojawić się nawet bez posiadania żadnych określonych kompetencji. Co więcej, szacuje się, że około 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Nieraz wystarczy po prostu czytanie czy dyskusja na temat tego zjawiska, aby w nocy móc się cieszyć kontrolą nad własnym snem. Również wiele rodzajów medytacji, opierających się w dużej mierze na rozwoju wewnętrznym, zwraca uwagę również na ćwiczenie świadomości we śnie.


Jak kontrolować swoje sny?


Mimo że może się to wydawać nieprawdopodobne, świadomego śnienia jesteśmy w stanie się nauczyć. Istnieją pewne techniki dzięki którym osoba śniąca, może zdać sobie sprawę z tego, że otaczająca ją rzeczywistość jest tylko wytworem snu. Część osób dochodzi do stanu świadomego snu w sposób naturalny, bez stosowania specjalnych ćwiczeń. Większość jednak musi posiłkować się odpowiednimi technikami wspomagającymi, które możemy podzielić na trzy kategorie: metody psychologiczne, metody fizjologiczno-farmakologiczne oraz inne.

W przypadku metod psychologicznych, stosuje się np. pamięć intencji oraz autosugestię, która to opiera się na prostym założeniu: kładziemy się spać z myślą, że to właśnie tej nocy przeżyjemy świadomy sen.

Techniki fizjologiczno-farmakologiczne zaś opierają się na znajomości cyklów snu-czuwania oraz wpływie substancji psychoaktywnych na marzenia senne. Niektóre substancje bowiem, szczególnie często występujące w rożnych ziołach, mogą ułatwiać osiągnięcie lucid dream. Do innych metod zaliczamy zaś używanie bodźców zewnętrznych, np. urządzenia Dream Light lub REM-Dreamer. Przede wszystkim jednak, najważniejsze przy próbach osiągnięcia świadomego snu jest odpowiednie nastawienie psychiczne i właściwa higiena snu. Na nic zdadzą się bowiem wszelkie techniki i nasze starania, jeżeli zwyczajnie będziemy zmęczeni i niewyspani.

Świadomy sen a zdrowie

Do tej pory w żadnych badaniach, nie wykazano bezpośredniego wpływu świadomego snu na zdrowie człowieka. W związku z podobnymi praktykami, nie odnotowano przypadków chorób psychicznych czy innych problemów zdrowotnych wywołanych wprowadzaniem organizmu w stan świadomego snu. Jednakże osoby ze słabym sercem powinny szczególnie uważać na sytuacje, które kreowane są we śnie. Wzmożony wysiłek czy niebezpieczeństwo może zwiększyć ryzyko ataku serca.

Podejmowanie prób wprowadzenia się w stan świadomego śnienia, może być niebezpieczne również dla osób cierpiących na schizofrenię, które to mogą pomylić sen z rzeczywistością, a ponadto stwierdzić, że śnią, mimo że naprawdę tak nie jest.

Również przy wyborze techniki nauki świadomego śnienia, musimy uważać. Częste pobudki nocne mogą bowiem powodować zwiększające się uczucie niewyspania, ale już, np. bardziej bezpieczne metody takie jak dziennik snów, nie powodują żadnych poważnych efektów.

Mimo wszystko należy jednak podkreślić pozytywny aspekt śnienia świadomego, które chociażby na zasadzie autosugestii, może poprawić naszą kondycję psychofizyczną.

Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Jak kontrolować swoje sny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz