Szukaj

Sen niemowlęcia

Podziel się
Komentarze0

Dziecko przychodzi na świat z zamkniętymi oczami, w związku z czym w pierwszych miesiącach życia powieki dziecka przez większość czasu również pozostają zamknięte. Tuż po urodzeniu dziecko śpi praktycznie cały dzień i noc, budząc się jedynie wtedy gdy jest głodny lub coś mu dolega.


Sen dziecka


Dziecko tuż po urodzeniu śpi niemal cały czas. Sen i pokarm sa niezbędne dla jego prawidlowego rozwoju, dlatego dziecko przebudza się głównie po to aby się pożywić. Po zaspokojeniu swoich potrzeb ponownie zasypia. Sen daje dziecku siłę i energię, aby mogło rosnąć, dojrzewać i się rozwijać. Tuż po urodzeniu dziecko nie ma dopasowanego trybu życia do rytmu dnia i nocy, jednak z czasem uczy się tego przestrzegać. Prowadzi to do tego, że noworodek zaczyna ograniczać swoją aktywność do czynności wykonywanych w ciągu dnia i zacznie sypiać nocami.

Jeżeli dziecko jest karmione o 21.00 przed zaśnięciem to budzi się głodne między 1.00 a 2.00. Kolejna pora karmienia wypada koło 5.00.  Z kolei jeśli dziecko karmione jest w ciągu dnia około 9.30n, 13.530 i 17.30  pozwala to na wydłużenie nocnej przerwy między karmieniami.


Czas wolny od snu

Czas, kiedy dziecko nie śpi w miarę rozwoju dziecka wydłuża się. Należy go wykorzystać na zabawę z dzieckiem. Dzięki niej dziecko poznaje świat i swoje możliwości. Zabawie z dzieckiem towarzyszy przeważnie śmiech, jednak jest to spory wysiłek dla malca. Należy pamiętać, że nie powinno się ograniczać czasu na zabawę z dzieckiem, gdyż dzięki zabawie z dzieckiem zapewniamy mu zdrowy i harmonijny rozwój.

W początkowym okresie życia dziecka tylko rodzice są dla niego źródłem nauki i zabawy, ale z upływem czasu  dziecko staje się samodzielne. Dotyka ono różnych przedmiotów, bierze do rączki przedmioty wykonane z różnych materiałów i o różnych kształtach i w ten sposób samodzielnie poznaje otaczającą je rzeczywistość.

Kilkumiesięcznego bobaska można tez posadzić w na kołyszący się leżaczek. Z tej pozycji dziecko będzie mogło obserwować otoczenie, a kiedy poczuje się tym znużone po prostu zaśnie.

Po 5 miesiącu życia dziecka dobrą zabawą jest rodzaj huśtawka, w której dziecko może podskakiwać dotykając nóżkami ziemi.

Komentarze do: Sen niemowlęcia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz