Szukaj

Rezweratrol pomaga zwalczyć raka prostaty

Podziel się
Komentarze0

Słynny superskładnik odżywczy, rezweratrol, który znajduje się w dużych ilościach w skórce winogron i w czerwonym winie, jest znany z tego, iż wpływa korzystnie na zdrowie serca i układu krwionośnego. Co więcej, jak donoszą naukowcy z University of Missouri (MU) School of Medicine, składnik ten może okazać się przydatny w walce z rakiem prostaty.Profesor Michael Nicholl, autor badania, postanowił przekonać się, w jaki sposób komórki guza prostaty odpowiadają na rezweratrol, ponieważ wiemy już od jakiegoś czasu, że molekuła ta zwiększa skuteczność chemioterapii stosowanej w leczeniu różnych postaci raka tego gruczołu.

Naukowcy pod jego przewodnictwem tym razem chcieli sprawdzić, czy takie same korzystne działania można osiągnąć, łącząc rezweratrol z radioterapią.

Okazało się, że rezweratrol stymuluje produkcję dwóch protein, znanych jako perforyna i granzym B. Obydwie te proteiny namierzają szkodliwe komórki nowotworowe w całym ciele.


Komórki raka prostaty naturalnie zawierają obydwa te białka, ale rezweratrol pozwala na ich jeszcze większą produkcję, a to w sposób znaczący podnosi szanse pacjentów na pokonanie złośliwych komórek nowotworowych, co wiąże się z pełnym wyzdrowieniem.

Prof. Michael Nicholl mówi: kluczowe znaczenie ma fakt, że obydwie proteiny, perforyna i granzym B są obecne, aby zabijać komórki raka. A my odkryliśmy, że rezweratrol pomaga zwiększyć ich aktywność w komórkach raka prostaty.

Po zastosowaniu terapii kombinowanej – rezweratrol i radioterapia – naukowcy stwierdzili, iż udało się zabić o wiele więcej komórek guza niż w przypadku zastosowania samej radioterapii. Ważne jest także to, że taka mieszanka pozwoliła zabić wszystkie typy komórek raka prostaty, także te najbardziej agresywne.

Komentarze do: Rezweratrol pomaga zwalczyć raka prostaty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz