Szukaj

Rak przełyku atakuje coraz częściej

Podziel się
Komentarze0

Tylko w Wielkiej Brytanii rak przełyku atakuje rocznie 7800 osób. Wzrost zachorowań odnotowano także w innych krajach UE, a także w Ameryce Północnej. Choć przyczyny powstawania tego raka nie są jeszcze jasne, mówi się o szkodliwym działaniu kwasu żołądkowego. Na liście są także inne czynniki, takie jak papierosy i alkohol, ale także dieta, a nawet płeć i wiek.Jak podają liczne badania, rezygnacja z alkoholu u osób pijących może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka przełyku w ciągu 16 lat, do poziomu jaki jest u ludzi niesięgających po alkohol. Już po 5-6 latach ryzyko to jest zmniejszone o połowę.

Naukowcy jednak nie do końca zgadzają się co do szkodliwości palenia. Bardzo możliwe, że szkodliwy jest tylko alkohol, oczywiście mówiąc tutaj jedynie o raku przełyku.

Co więcej, jak wykazały badania, także to, gdzie mieszkamy, ma znaczenie. Ilość zachorowań jest szczególnie duża w Azji, niemożliwe jest jednak sprawdzenie czy wyniki tych badań byłyby tam takie same.

Dodatkowo, póki co, na podstawie zebranych danych nie można zbadać różnic między nigdy niepijącymi a tymi, którzy dopiero później przestali spożywać alkohol. Obecnie obie te grupy zakwalifikowane są po prostu do niepijących.


Poza tym, istnieją także inne przeszkody niepozwalające na przeprowadzenie dokładnych badań.

Nie wiemy też jeszcze, ile alkoholu trzeba wypić, by zwiększyć ryzyko zachorowania. Nie zbadano oddzielnie alkoholików i osób pijących od czasu do czasu. Przez takie nieścisłości nie można stwierdzić jasno, co tak naprawdę jest powodem zwiększenia zachorowań w Europie.

Wiadomo jednak jedno na pewno - w każdym z przypadków zmniejszenie spożycia alkoholu, u osób często sięgających po kieliszek, znacznie zmniejszało ryzyko nowotworu przełyku.

Na drodze stają jednak kolejne problemy. Głównym pytaniem jest to, jak dużo i jak często można pić, by nic nam nie zagrażało. Póki co, lekarze wypowiadają się ostrożnie w tej kwestii.

W innych badaniach wykazano, że osoby niepalące, które zaczęły pić mniej, ale nie przestały pić całkowicie, miały zmniejszony poziom ryzyka, sięgający nawet do poziomu normalnego, czyli takiego, jak u osoby nigdy niepijącej.

Co więcej regularne, umiarkowane spożycie alkoholu może wiązać się także z pozytywnymi efektami m.in. dla układu krążenia i u osób chorujących na cukrzycę.

Co jest mitem, a co prawdą? Przed naukowcami jeszcze długa droga, by jasno powiedzieć, co tak na prawdę powoduje u nas raka przełyku. Jednak doświadczenie opisane powyżej może pomóc nam choć trochę przybliżyć się do prawdy.

Możliwe, że te badania pomogą nam zapobiegać chorobie, a nawet leczyć raka przełyku.

Komentarze do: Rak przełyku atakuje coraz częściej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz