Szukaj

Rak płuc: nowy test oddechowy

Podziel się
Komentarze0

Badacze amerykańscy stwierdzają, iż udało im się opracować test oddechowy, który pozwala wykryć raka płuc. Test ten może identyfikować pewien podtyp raka płuc – gruczolakoraka albo płaskonabłonkowego – z precyzją graniczącą z 90%.W ten sposób, czujnik ten wykrywa unikatowy profil lotnych związków organicznych, tak zwanego „biopodpisu metabolicznego”, obecnego w wydychanym powietrzu.

Rezultaty badań przeprowadzonych przez amerykańskich badaczy pokazują, że pierwsza technologiczna generacja tego nowoczesnego testu oddechowego jest porównywalna, ze wskazaniem na test oddechowy, z badaniami tomograficznymi, przeprowadzanymi komputerowo.

Doktor Paul Rhodes, w komunikacie, wyjaśnia, że: wykrywanie podpisu biologicznego raka płuc w wydychanym powietrzu danej osoby jest techniką nieinwazyjną, szybko i mało kosztowną, i na pewno stanie się bardzo cennym narzędziem diagnostycznym, uzupełniającym do tomografii komputerowej, pozwalającym staranniej ocenić nieprecyzyjne wyniki tego badania.


Dodatkowo, ten test oddechowy może odgrywać znaczącą rolę we wczesnym wykrywaniu raka oraz w rozróżnianiu raka płuc, jednocześnie redukując koszty dla systemu opieki zdrowotnej, dodaje jeszcze doktor Paul Rhodes, który jest założycielem oraz przewodniczącym generalnym firmy Metabolomx.

Firma ta opracowała właśnie omawiany tutaj test.

Badanie, w którym test oddechowy został starannie przedstawiony, zostało opublikowane w Journal of Thoracic Oncology i odnosi się do pierwszej próby klinicznej. Oczywiście, dodaje natychmiast doktor Paul Rhodes, będą potrzebne jeszcze dodatkowe testy, aby potwierdzić te wstępne na razie rezultaty.

Komentarze do: Rak płuc: nowy test oddechowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz