Szukaj

Rak okrężnicy jest trudniejszy do wyleczenia w przypadku palaczy

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań palacze chorujący na raka okrężnicy mają mniejsze szanse na wyzdrowienie czy też nawet przeżycie w ciągu 3 lat od operacji niż osoby niepalące. Wśród około 2 tysięcy pacjentów, którym w wyniku zabiegu operacyjnego usunięto część okrężnicy, aż 74% osób niepalących wyzdrowiało całkowicie w przeciągu 3 lat, podczas, gdy u palaczy ten odsetek wyniósł 70%.Amanda Phipps, autorka badań z Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle stwierdza, że to kolejny powód, dla którego ludzie powinni rzucić palenie.

Według American Cancer Society niektóre składniki papierosów mogą rozpuszczać się w ślinie i powodować powstawanie raka okrężnicy oraz innych rodzajów nowotworów.

Prognozy przewidują, iż w 2013 roku u około 102 tysięcy Amerykanów zostanie zdiagnozowany rak okrężnicy, z czego 40 tysięcy okaże się przypadkami śmiertelnymi.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat ok. 2000 osób, zebrane w latach 2004 - 2005. Ludzie ci przeszli operację jelita grubego z powodu raka. W sumie, 931 osób zadeklarowało, że nigdy nie paliły; 1028 osób przyznało, że wypaliły co najmniej 100 papierosów w ciągu swojego życia.


Phipps i jej współpracownicy odkryli, iż u osób palących śmierć lub ryzyko nawrotu choroby w przeciągu 3 lat od operacji jest wyższe o 23%. Ta prawidłowość była jeszcze wyraźniejsza u 140 pacjentów, którzy przyznali się, że w trakcie zdiagnozowaniu u nich raka okrężnicy nadal palili (47% ryzyko śmierci lub nawrotów choroby).

Naukowcy stwierdzili też, palenie wywołuje poważniejsze skutki u osób z nowotworami z niektórymi genetycznymi wzorcami. Chodzi głównie o te typy, które są związane z tzw. mutacjami KRAS.

Główna teza postawiona przez badaczy i opublikowana w Journal of Clinical Oncology sprowadzała się do stwierdzenia, iż efekty palenia wykraczają poza znaczący wpływ na ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, gdyż negatywne skutki nasilają także po diagnozie nowotworu.

Amanda Phipps stwierdza, że wyniki jej testów dotyczą stosunkowo niedługiego okresu badawczego, co także trzeba mieć na uwadze podczas analizy.

Dodaje ona jednak równocześnie, iż wpływ palenia na ryzyko utraty zdrowia, zachorowania na choroby serca czy nowotwory, wraz z upływem czasu będzie rosnąć i stawać bardziej niekorzystnym dla palaczy.


Komentarze do: Rak okrężnicy jest trudniejszy do wyleczenia w przypadku palaczy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz