Szukaj

Rak mózgu: nowa opcja terapeutyczna

Podziel się
Komentarze0

Nowy lek dla pacjentów z rakiem mózgu, zwany 2B3-101, wykazał się skutecznością we wstępnym badaniu. Lek opracowała holenderska firma to-BBB, która także rozpoczęła kliniczną próbę, aby przestudiować jego potencjał. Faza I, oceniająca bezpieczeństwo, została zaprezentowana na European Cancer Congress 2013 w Amsterdamie.Dr Dieta Brandsma z Netherlands Cancer Institute - Antoni van Leeuwenhoek mówi: - Pierwsza próba kliniczna nad 2B3-101 skupiła się na bezpieczeństwie, choć już teraz zaobserwowaliśmy u wielu pacjentów, że środek faktycznie działa przeciwrakowo.

Pozytywne rezultaty I fazy były kluczowe dla przeprowadzenia kolejnych badań, tym razem nad skutecznością leku.

W kolejnym etapie naukowcy planują leczenie 4 grupy pacjentów, włączając w to chorych z nawracającymi złośliwymi glejakami, a także pacjentów z metastazami raka piersi do mózgu.


Frederik Lonnqvist z to-BBB mówi: - Prognozy dla pacjentów z rakiem mózgu są zazwyczaj kiepskie. Poza tym opcje leczenia są bardzo ograniczone.

I fazę badań przeprowadzono u pacjentów z metastazami do mózgu z guzów litych oraz u pacjentów z nawracającym glejakiem złośliwym. Chorzy przyjęci do tego badania nie odpowiadali na standardowe terapie, albo nie mogli być im poddani.

Skutki uboczne, jakie odnotowano w trakcie fazy I, to uszkodzenie skóry i supresja szpiku kostnego. Nie stwierdzono neurotoksyczności powiązanej z lekiem, ani też kardiotoksyczności.

Mózg jest dobrze chronionym organem. Tak zwana bariera krew-mózg selektywnie pozwala składnikom odżywczym na przenikanie do tego organu i utrzymuje szkodliwe substancje z dala od niego, dlatego większość leków nie może do mózgu dotrzeć.

Z tego właśnie powodu leczenie guzów mózg jest tak trudnym wyzwaniem, w porównaniu do nowotworów rozwijających się w innych częściach ciała. Wygląda na to, że firmie to-BBB udało się pokonać ten odwieczny problem.

Komentarze do: Rak mózgu: nowa opcja terapeutyczna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz