Szukaj

Rak: małżeństwo zwiększa szanse na przeżycie

Podziel się
Komentarze0

Ludzie będący w związkach małżeńskich mają o 20% większe szanse na przeżycie raka niż osoby samotne, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Harvard University.Naukowcy zrealizowali doświadczenie trwające 4 lata i dotyczące ponad 700 000 chorych.

Analizy wyników pozwoliły stwierdzić, że ludzie zamężni/żonaci mieli o 20% większe szanse na przeżycie raka w porównaniu do ludzi samotnych.

Poza tym proporcje te zmieniają się w zależności od płci: 16% dla kobiet i 23% dla mężczyzn.

W połowie przestudiowanych przypadków okazało się, że posiadania małżonki lub małżonka przynosi większe korzyści dla zdrowia niż chemioterapia.


Jedna z tych korzyści bierze się z faktu, iż partner dzięki uwadze, którą poświęca swojemu współmałżonkowi, sprzyja wczesnej diagnozie choroby. Wsparcie uczuciowe to drugi krytyczny czynnik.

Ale wsparcie uczuciowe może pochodzić też od innej osoby, poza współmałżonkiem, jak wyszczególniają badacze.

Jeżeli przyjaciel lub kochana osoba z twojego otoczenia cierpi na raka, możesz wywrzeć znaczący wpływ na jej zdrowie, chodząc z nią lub z nim na wizyty u lekarza lub pomagając jej lub jemu zrozumieć diagnozę, jak podsumowują badacze amerykańscy.

Dr Paul Nguyen, który przeprowadził to badanie, mówi: - Zaobserwowaliśmy też, że pacjenci żonaci/zamężni lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich i chętniej im się poddawali.

Komentarze do: Rak: małżeństwo zwiększa szanse na przeżycie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz