Szukaj

Przebyta choroba nowotworowa w dzieciństwie przyczynia się do problemów emocjonalnych w życiu dorosłym

Podziel się
Komentarze0

W wydanym 21 maja piśmie Journal of Clinical Oncology opublikowano najnowsze badania na temat wpływu leczenia nowotworów u dzieci na ich dorosłe życie. Jak się okazuje istnieje zależność, która wpływa na stan emocjonalny ludzi, którzy jako dzieci poddani byli terapii nowotworowej.Wyniki badań oparte na danych z Childhood Cancer Survivor Study pokazały, że osoby chorujące w dzieciństwie na raka, które doznały blizn, zniekształceń, asymetrii czy utraty włosów mogą cierpieć na problemy psychiczne.

Uznano, że osoby dotknięte utratą włosów mogą mieć napady lękowe, a dorosłe już kobiety częściej popadają w stany depresyjne. Depresja w dorosłym życiu często towarzyszy również tym osobom, które podczas leczenia nowotworów w dzieciństwie doznały zniekształceń kończyn oraz blizn w okolicy głowy i szyi.


- Od dawna jesteśmy świadomi, że radioterapia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpowania zaburzeń emocjonalnych i społecznych, ale nie do końca rozumieliśmy tą zależność - powiedział autor badania Kevin Krull. 

Teraz, na podstawie najnowszych danych, można rozpocząć program, który w dużym stopniu przyczyni się do niwelowania emocjonalnych skutków przebytych chorób nowotworowych w dzieciństwie. Trzeba jeszcze przeprowadzić wiele badań, które pokażą dokładniej zależności, pomiędzy fizycznymi a emocjonalnymi skutkami chorób nowotworowych.

Naukowcy pracują również nad możliwością zmniejszenia zmian w wyglądzie fizycznym w trakcie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci.

Komentarze do: Przebyta choroba nowotworowa w dzieciństwie przyczynia się do problemów emocjonalnych w życiu dorosłym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz