Szukaj

Propolis na rany

Podziel się
Komentarze0

Propolis jest wykorzystywany do leczenia ran i różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Dzięki właściwościom bakteriobójczym przyśpiesza gojenie się ran i zapobiega rozwojowi wszelkiego rodzaju infekcji. Maści i nalewki na bazie propolisu są również wykorzystywane do leczenia odmrożeń i odleżyn.Obecnie w aptekach są dostępne różnego rodzaju maści na bazie propolisu, które stosuje się, by przyśpieszyć gojenie się ran. Najczęściej propolis stosuje się na rany przemyte wcześniej wodą utlenioną. Kolejno, należy posmarować je rozcieńczoną nalewką propolisową, a po jej przeschnięciu warto nałożyć maść lub zrobić kompres z nalewki.


Domowa nalewka z propolisu


Do sporządzenia propolisu należy przygotować:
  • 50 g surowego propolisu
  • 350 cm3 spirytusu
  • 150 cm3 wody

Nalewkę przygotowaną z powyższych składników należy wymieszać i pozostawić na 2-3 tygodnie, szczelnie zamkniętą w temperaturze pokojowej. Ważne jest by przez ten czas codziennie ją mieszać. Kolejno miksturę należy przefiltrować przez watę i przechowywać ją w zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.


Nalewkę z propolisu najczęściej wykorzystuje się do przemywania ran, stłuczeń oraz oparzeń. Można sporządzać z niej również kompresy, które przykłada się do chorych miejsc. Jednak należy mieć na uwadze fakt, by do przemywania chorych miejsc używać rozcieńczonej nalewki (100 ml przegotowanej wody na 1 ml nalewki).


Domowa maść propolisowa


Przystępując do samodzielnego przygotowania maści propolisowej należy rozpocząć od odparowania 100 ml nalewki propolisowej. W tym celu należy miseczkę z nalewką umieścić w naczyniu z gorącą wodą. Po odparowaniu nalewka zgęstnieje. Do całości należy dodać 100 gram wazeliny i całość dobrze wymieszać.

Maść stosuje się przede wszystkim do leczenia odmrożeń, wszelkiego rodzaju skaleczeń, wrzodów, czyraków czy odleżyn. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty powinno smarować się chore miejsca, cienką warstwą maści dwa razy dziennie.

Komentarze do: Propolis na rany

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz