Szukaj

Problemy seksualne zagrożeniem dla seniora?

Podziel się
Komentarze0

Seks tylko dla młodych? Oczywiście, że nie. Istnieje wiele wyobrażeń o tym, jak wygląda pożycie seksualne wśród seniorów, jednak większość z nich zdecydowanie nie ma żadnego związku z rzeczywistością. Przede wszystkim nie jest prawdą, że ludzie starsi nie mają pragnień seksualnych i nie są zdolni do współżycia.

Problemy seksualne zagrożeniem dla seniora?

Fakt, że po okresie menopauzy u kobiet i w związku ze spadkiem testosteronu u mężczyzn, dochodzi do spadku libido, co jest rzeczą naturalną, jednak seniorzy na pewno nie są do seksu nastawieni wrogo, w przeciwieństwie do tego, co uważa wielu ludzi. Co więcej, wbrew powszechnej opinii aktywność seksualna w starszym wieku wcale nie jest niezdrowa, ani tym bardziej niewłaściwa.

Szacuje się, że około 60% kobiet i 80% mężczyzn prowadzi czynne życie seksualne po siedemdziesiątce. Jednak choć chętni do współżycia, seniorzy nie są już tak sprawni fizycznie jak w młodości, dlatego możliwe jest, że zetkną się z wieloma czynnikami, które mogą się stać przyczyną problemów seksualnych.

Przyczyny problemów seksualnych


Impotencja i przedwczesny wytrysk to dwa najczęściej spotykane zaburzenia seksualne u mężczyzn. Mogą mieć związek m.in. z paleniem papierosów. Nikotyna powoduje bowiem kurczenie tkanki zdolnej do erekcji (zamykanie tętnic), obniżając dopływ krwi do ciał jamistych, co blokuje proces rozszerzania się penisa podczas erekcji. Wyniki badań wskazują na zwężenie tętnic doprowadzających krew do ciał jamistych. Przyczyny problemów seksualnych są jednak różne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, która powoduje ból i dyskomfort, może ograniczać aktywność seksualna i przyjemność z uprawiania seksu. W takim wypadku pomocne są ćwiczenia fizyczne, odpoczynek, ciepłe kąpiele, cz zmiana pozycji i pory dnia w których dochodzi do współżycia. Innym czynnikiem zmniejszającym radość płynącą z seksu z partnerem mogą być przewlekłe bóle, powodujące bezsenność, depresje, izolacje i zły nastrój, co z kolei wpływa negatywnie na zainteresowanie współżyciem i aktywność w tej sferze życia.


Również cukrzyca przekłada się na problemy seksualne u mężczyzn i może powodować impotencję. Na szczęście w większości przypadków jest uleczalna. Choroby krążenia to kolejna potencjalna przyczyna problemów seksualnych. Twardnienie tętnic ma wpływ na naczynia krwionośne, a więc może powodować zaburzenia erekcji i nadciśnienie. Choć choroby serca nie muszą być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego życia seksualnego, dla pewności należy omówić tę kwestię z lekarzem.


Czynnikiem, który obniża komfort współżycia, jest problem nietrzymania moczu, dotyczący przede wszystkim kobiet. Może się on nasilać w wyniku wysiłku fizycznego i często sprawia, że kobiety zaczynają unikać stosunków płciowych. To schorzenie jednak również można poddać leczeniu. Przyczyną nie często spotykaną, jednak mogącą powodować impotencję i zaburzenia erekcji jest udar. Problemy mogą też wywołać różnorakie substancje toksyczne, m.in. alkohol. Również leki wpływają na aktywność seksualna. Najbardziej negatywne rezultaty daje przyjmowanie leków uspokajających, antydepresyjnych, leków na nadciśnienie, cukrzycę, antyandrogenów oraz leków przeciwpadaczkowych.

Przyczyną impotencji u mężczyzn może być również pełne lub częściowe usunięcie prostaty, ponieważ wpływa na nerwy odpowiedzialne za pobudzenie i utrzymanie erekcji. Kwestię taką należy omówić z chirurgiem, gdyż jest to problem, którego często można uniknąć lecząc się przy pomocy nowoczesnych środków i metod.

Co zrobić, by cieszyć się seksem?


By w pełni cieszyć się seksem, należy spełnić kilka warunków konicznych. Po pierwsze oboje partnerów muszą się interesować seksem i go lubić. Ważne jest także dobre zdrowie i konsultacja z lekarzem, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Oczywiście nie należy zapominać o miłości, jednoczącej dusze i ciała. Dzielenie życia z partnerem powinno być nieustannie źródłem radości, a współżycie przyjemnością. Seks bowiem przynosi same korzyści, a osoby, które z wiekiem nie rezygnują z aktywności seksualnej są szczęśliwsze i nie odczuwają izolacji od świata.

Autor:

Gabriela Godek

Komentarze do: Problemy seksualne zagrożeniem dla seniora?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz