Szukaj

Polska w czołówce producentów amfetaminy

Podziel się
Komentarze0

Mimo że co roku policja odkrywa nielegalne laboratoria amfetaminy, Polska wraz z Holandią i Belgią nadal pozostaje jednym z czołowych producentów tej substancji - wynika z danych, przedstawionych na konferencji w ośrodku informacji ONZ w Warszawie.

Według danych Centralnego Biura Śledczego 50-60 proc. wyprodukowanej w Polsce amfetaminy trafia za granicę. Z Polski pochodzą np. znaczne ilości amfetaminy konfiskowanej w Szwecji. Narkotyk trafia do tego kraju bezpośrednio z Polski, albo (po budowie mostu duńsko-szwedzkiego) przez Niemcy i Danię.

W Polsce - jak poinformował nadkomisarz Rafał Łysakowski z Centralnego Biura Śledczego - z roku na rok wzrasta liczba odkrywanych i likwidowanych laboratoriów amfetaminy. W roku 2003 było ich 7, w 2004 - 17, a w roku ubiegłym - 21. Mimo to - jak podkreślił Łysakowski - cena amfetaminy nie ulega zmianie, co może świadczyć o tym, jak wielki jest to rynek. Łysakowski przypomniał, że kiedy w roku 1994 zlikwidowano pierwsze laboratorium, zanotowano wzrost cen amfetaminy u niektórych dilerów. W roku ubiegłym skonfiskowano 308 kg amfetaminy (o 60 kg więcej niż w 2004). Jednak, według danych CBŚ, nie wpłynęło to zasadniczo na cenę narkotyku.


W roku 2005 odnotowano ponad 67 tys. przestępstw narkotykowych, podejrzanych było w nich ponad 28 tys. osób, w tym ponad 3,5 tys. nieletnich. Większość przestępstw (30 tys.) dotyczyła posiadania narkotyków, 2,8 tys. osobom postawiono zarzut wprowadzania narkotyków do obrotu, były także zarzuty dotyczące produkcji narkotyków i ich przemytu.

Komentarze do: Polska w czołówce producentów amfetaminy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz