Szukaj

Pies-robot do prowadzenia niewidomych

Podziel się
Komentarze0

Zespół japoński opracował psa-robota, który jest zdolny do wykrywania przeszkód na drodze. A więc, wynalazek ten jest w stanie przyjść na pomoc niewidomym.


Doskonała reputacja psów przewodników jest już sprawą nie podlegającą dyskusji. Jednakże, nauczenie tych zwierząt odpowiednich gestów i czynności, którymi mogą pomóc swoim panom, jest bardzo delikatnym zadaniem, które wymaga cierpliwości i sporego nakładu pracy.

Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, które zmotywowały japońskich inżynierów do opracowania robota – i to robota bardzo specjalnego: zrobotyzowanego psa, zdolnego do pomagania chorym i do orientowania się w przestrzeni.

Demonstracja wideo prototypu psa naprawdę zadziwia. Albowiem, jeden z naukowców, z zawiązanymi oczyma, daje się prowadzić robotowi na czterech łapach, bez żadnej szkody, po schodach, z prędkością nieco mniejszą od normalnej prędkości zwykłego spaceru.


Na powierzchniach płaskich, robot może nieco przyśpieszyć i toczyć się nieco szybciej dzięki swoim czterem kółkom. Dodatkowo, robot może również przemieszczać się w strefach nieregularnych, dzięki swoim łapom ze stawami. Poza tym, wyposażony jest on w czujnik obrazów i odległości, które pozwalają mu zwizualizować przeszkody w 3D oraz ich unikać, jak donosi Daily Mail.

Kontrolowany przez program komputerowy oraz przez nacisk ręki, robot odpowiada na instrukcje po poinformowaniu użytkownika o napotkanej przeszkodzie. Robot jest bowiem obdarzony również sztucznym głosem.

Kolejne wersje japońskiego wynalazku będą również zawierać opcję poleceń głosowych oraz GPS. Dlatego też, mimo że psy-roboty oczywiśnie nie będą w stanie zastąpić w stu procentach żywego najlepszego przyjaciela człowieka, przynajmniej na razie, to jednakże, prawdziwy rynek został już otwarty.

Ze swej strony, producent Toyota ujawnił już swoje plany dotyczące robota-pielęgniarza, zdolnego do podnoszenia osób upośledzonych i do pomagania im w chodzeniu. Robot ten ma być dostępny już w 2013 roku. Z pewnością, odniesie on wielki sukces w Japonii, gdzie populacja jest najbardziej starzejąca się na całym świecie.

Komentarze do: Pies-robot do prowadzenia niewidomych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz