Szukaj

Pacjenci po przeszczepie organów dwa razy bardziej zagrożeni rakiem, pokazuje badanie

Podziel się
Komentarze0

Ludzie, którzy mieli przeszczep narządu, konfrontują się z dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na raka, według nowego badania zamieszczonego w Journal of the American Medical Association.Badacze, z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych (National Institutes of Health) oraz z Narodowego Instytutu Raka National Cancer Institute, przyjrzeli się danym medycznym 175 700 osób, którzy mieli transplantację narządów w latach 1987 – 2008.

Naukowcy odkryli, że przejście przeszczepu organu jest związane z większym ryzykiem zachorowania na 32 typów raka, włączając w to raka odbytu, mięsaka Kaposiego, czerniaka złośliwego, raka tarczycy, a także, najbardziej powszechnego, członiaka nieziarniczego.

Badacze mówią, że bardzo prawdopodobne jest to, iż przynajmniej w części wzrost tego ryzyka wiąże się z lekami immunosupresyjnymi, które pacjenci po przeszczepie muszą zażywać, aby zapobiec odrzuceniu obcego narządu.

W rzeczywistości, wzrost ryzyka zachorowania na raka u ludzi po przeszczepach przypomina podwyższone ryzyko zachorowania na raka związanego z infekcjami dla ludzi zarażonych wirusem HIV. A to wszystko ma związek z immunosupresją, powiedzał doktor Eric A. Engels, który wziął udział w tym badaniu.


Badacze odkryli, że większość popularnych nowotworów, pojawiających się u biorców narządów, to były chłoniaki nieziarnicze, które występują w 14,1% przypadków. Naukowcy kopali nieco głębiej i odkryli, że te postaci raka były najpopularniejsze pośród ludzi, którzy mieli przeszczep w starszym wieku, a także kiedy byli dziećmi. A ryzyko tego raka było największe u ludzi po przeszczepie płuc.


Drugi najpowszechniejszy nowotwór to rak płuc, który dotyczy 12,6% przypadków – i tutaj znowu ryzyko największe dla pacjentów po transplantacji płuc. Dalej jest rak wątroby – 8,7%, z najwyższym ryzkiem dla ludzi po przeszczepie wątroby; a także rak nerek – 7,1%: wszyscy biorcy narządów mieli wysokie ryzko zachorowania na tego typu raka, według badania.

Lekarze mówią, iż nie są aż tak zaskoczeni wynikami tego badania, ale mają nadzieję, że odkrycia te będą skutkować lepszymi zaleceniami dotyczącymi badań przesiewowych dla ludzi, którzy są bardziej zagrożeni rakiem z powodu transplantacji.

Badanie to, mówią lekarze, nie ocenia właściwie konieczności udoskonalenia lekarstw, które są używane do stłumienia układu odpornościowego. Udoskonalone lekarstwa pozwaliłyby lekarzom na namierzenie ściśle określonych części ciała, w celu uniknięcia odrzucenia przeszczepu, nie wymuszając konieczności osłabienia całego układu.

Nie jest tajemnicą, że rak po transplantacji jest prawdziwym ryzykiem. Poprzednia badania również sugerowały istnienie związku między tymi dwoma. Jeszcze w tym roku Los Angeles Times donosił o tym, iż osoby po transplantacji serca były od 4 do 30 razy bardziej zagrożone rozwojem raka skóry.

A w zeszłym roku, inne badanie zamieszczone w Journal of the American Society Nephrology pokazało, że ludzie, którzy przeszli transplantację nerek, byli bardziej zagrożeni rakiem, prawdopodobnie z powodu leków immunosupresyjnych, które muszą zażywać.

Komentarze do: Pacjenci po przeszczepie organów dwa razy bardziej zagrożeni rakiem, pokazuje badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz