Szukaj

Opary ciężkiego oleju napędowego związane z rakiem płuc

Podziel się
Komentarze0

Pojawia się nowy dowód na to, że kontakt z oparami z silników działających na olej napędowy zwiększa ryzyko raka płuc. Opary oleju napędowego od dawna były klasyfikowane jako możliwie kancerogenne. Ale badanie, trwające dwadzieścia lat, przeprowadzone przez amerykański National Cancer Institute (Narodowy Instytut Raka) przyjrzało się bliżej tej kwestii.Badanie zostało opublikowane w Journal of the National Cancer Institute.

Naukowcy z instytutu National Cancer Institute obserwowali ponad 12 000 osób pracujących w specjalnych kopalniach – wydobywających potaż, wapń oraz inne niemetale. Ludzie ci wdychali różne poziomy oparów pochodzących z urządzeń działających właśnie na olej napędowy. Poziomy większe niż poziomy, które dotyczą generalnej populacji przeciętnie.

Najbardziej narażeni górnicy byli trzy razy bardziej zagrożeni zgonem z powodu raka płuc, w porównaniu do pracowników z najniższym kontaktem z oparami oleju napędowego, jak stwierdzili naukowcy z National Cancer Institute na podstawie swoich obserwacji.

Ale nawet pracownicy, którzy mieli mniejszy kontakt z tymi oparami, byli o 50% bardziej zagrożeni w porównaniu do populacji generalnej, jak konkretyzuje jeszcze główna autorka tego projektu, pani Debra Silverman, epidemiolog z National Cancer Institute.


Wszyscy to wdychamy


Odkrycia te są ważne, i to nie tylko jeśli chodzi o samych górników – choć wyniki dla nich są naprawdę przerażające – ale również dla bliko 1,5 miliona obywateli Stanów Zjednoczonych oraz 3 000 000 mieszkańców Europy, którzy również pracują mając kontakt z oparami oleju napędowego.

Nie mówiąc już o miejskiej populacji generalnie, z całego świata. Jak podkreśla pani Debra Silverman, warunki życia w niektórych wysoko zanieczyszczonych miastach w Chinach, w Portugalii oraz w Meksyku, które w ostatnich latach donosiły o wysokich poziomach ekspozycji na opary oleju napędowego, można porównać właśnie do tych warunków, jakie panują właśnie w tych nietypowych kopalniach.

Sprzeciw ze strony niektórych kompanii górniczych opóźnił opublikowanie tego badania. Dodatkowo, inna grupa przemysłowa, nie związana z tym sprzeciwem, przeprowadziła swoje własne badania w kopalniach posługujących się sprzętem mającym kilkadziesiąt nawet lat, i stwierdziła, że w dzisiejszych czasach w kopalniach jest dużo mniejsze zanieczyszczenie związane z olejem napędowym.

Producenci silników dieslowych oraz sprzętu działającego na olej napędowy, rafinerie oraz producenci sprzętu kontrolującego zanieczyszczenia, oni wszyscy zainwestowali miliony dolarów w badania i rozwój technologii, które redukują opary oleju napędowego, aktualnie zredukowane do poziomu bliskiego zeru. Tym samym, udało się osiągnąć niewiarygodnie czyste powietrze, zgodne ze standardami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie, jak zapewnił Allen Schaeffer z organizacji pozarządowej Diesel Technology Forum.

Komentarze do: Opary ciężkiego oleju napędowego związane z rakiem płuc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz