Szukaj

Odkrycie proteiny odpowiedzialnej za zużycie pamięci!

Podziel się
Komentarze0

W miarę tego, jak się starzejemy, w hipokampie zaczyna brakować proteiny RbAp48. Amerykańscy naukowcy udowodnili, iż może mieć to związek z utratą pamięci, do której także dochodzi wraz z wiekiem. Zespołem badawczym z centrum medycznego University of Columbia kierował Eric Kandel.Ich zdaniem, niedobór tej proteiny nie jest nieodwracalny, a przywrócenie jej właściwych poziomów może nam przywrócić pamięć taką, jaką mieliśmy w wieku 20 lat.

Kandel podkreśla jednak: - Jest to dobra wiadomość dla osób starszych, ale musimy wykluczyć z tego chorych na Alzheimera, gdyż degeneracja powodowana przez tę chorobę dotyka mózgu w inny sposób.

Aby dojść do tych konkluzji, jego zespół pracował nad zdrowymi mózgami żyjących myszy oraz mózgami 8 osób zmarłych w wieku 33 – 88 lat.

Stwierdzono przede wszystkim taką samą utratę wspomnianej proteiny zarówno u myszy, jak i u ludzi, na postawie analizy kory śródwęchowej, czyli jednej z głównych stref mózgu, która przewodzi informacje do hipokampu (w szczególności do strefy zakrętu zębatego).


Następnie sprawdzili, czy niedobory proteiny RbAp48 były odpowiedzialne w rzeczywistości za spadki pamięci.

W eksperymencie na młodych myszach, które zostały pozbawiono tej proteiny dzięki zabiegowi genetycznemu, potwierdzono, że spadek pamięci u tychże młodych gryzoni był identyczny z naturalnym spadkiem, do którego dochodzi u starszych zwierząt.

W kolejnym eksperymencie, kiedy zniesiono supresję genu kodującego RbAp48, gryzoniom powróciła normalna pamięć.

Zjawisko to w dalszej kolejności potwierdzono, obserwując funkcjonowanie mózgu przy pomocy badania fMRI. Rezultaty tych doświadczeń opublikowano w Science Translational Medicine.

Naukowcy podsumowują: - Nasze badania mają ogromne znaczenie dla całej nauki, choć wiemy, że w utracie pamięci inne czynniki także mogą odgrywać rolę. Stwierdziliśmy jednak, że w przeciwieństwie do tego, do czego dochodzi w chorobie Alzheimera, problemy z pamięcią u osób starszych nie wynikają z utraty neuronów, ale ze zmian w ich funkcjonowaniu.

Zespół naukowy znalazł też sposób na aktywację tej kluczowej proteiny, co oznacza, że może być ona zastosowana w celach terapeutycznych. Rezultaty te trzeba jednak potwierdzić w kolejnych badaniach.

Komentarze do: Odkrycie proteiny odpowiedzialnej za zużycie pamięci!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz