Szukaj

Ćwiczenia na pamięć długoterminową

Podziel się
Komentarze0

Dobra pamięć to prawdziwy skarb. Jednak w natłoku zajęć, intensywnego trybu życia, gdzie musimy robić kilka rzeczy jednocześnie zdarza nam się o wielu z nich zapomnieć. A przecież długotrwałą pamięć można wytrenować.

Ćwiczenia na pamięć długoterminową

Jak poprawić pamięć?

Aby cieszyć się dobrą pamięcią, trzeba zadbać o właściwą dietę. Przede wszystkim w naszym codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty zbożowe. Pieczywo, kasza, makaron, ziemniaki to kopalnie węglowodanów, które stanowią najlepsze paliwo dla naszego mózgu.

Nie możemy zapominać również o jajkach, rybach czy mięsie. Podstawą zdrowej i poprawiającej pamięć diety, są także warzywa i owoce, bogate w składniki mineralne i witaminy. Warto również sięgać, bez wyrzutów sumienia, po gorzką czekoladę, która jest bogata w magnez. Pamięć i koncentracje poprawiają również orzechy, pestki z dyni, migdały czy słonecznik.

Ćwiczenia poprawiają długotrwałą pamięć

Ale sama dieta to nie wszystko, aby cieszyć się dobrą pamięcią warto stosować ćwiczenia usprawniające nasz mózg. Długodystansowa jazda na rowerze, częste pływanie pozwalają dotlenić mózg, co z kolei wpływa na poprawę pamięci. Jednak najnowsze badania dowodzą, że można poprawić pamięć stosując nawet parominutowe ćwiczenia.

Stwierdzono, że osoby uprawiające aerobik, mają o wiele dokładniejsze i szybsze skojarzania, niż badani nieuprawiający żadnej aktywności fizycznej. Dzieje się tak dlatego, że podczas ćwiczeń podwyższony zostaje poziom alfa-amylazy w ślinie, która jest znacznikiem noradrenaliny - a to właśnie ten hormon odpowiada za poprawę pamięci. Dodatkowo naukowcy podkreślają, że w wyniku stresu szybciej kojarzymy fakty i łączymy obrazy. Dlatego też skojarzenia od dawna są najlepszą techniką długotrwałego zapamiętywania.

Jak codziennie ćwiczyć pamięć?

Oprócz dobrej diety i pracy nad ciałem, ale także umysłem w siłowni, można poprawiać pamięć praktycznie przy każdej okazji. Starajmy się zapamiętywać jak najwięcej liczb: numery telefonów, numery rejestracyjne samochodów czy daty urodzin. Uczmy się na pamięć wierszy, piosenek, rymowanek, obcych słówek dzięki czemu nasz mózg będzie stale pobudzony do pracy.

Doskonałą techniką wpływająca na poprawę pamięci jest także rysowanie. Spróbujmy rysować obydwoma rękami jednocześnie, wprawdzie rysunek nie będzie perfekcyjny, ale za to pobudzimy obie półkule, co zwiększy pojemność naszej pamięci. Świetny sposobem jest także, znany z przygód Sherlocka Holmesa, tzw. „dom pamięci”. Wyobrażamy sobie ogromny dom z pólkami, szafami, szufladami – do każdej z nich wkładamy inne informacje. Aby później do nich dotrzeć trzeba po prostu „znaleźć” odpowiedną półkę – taki sposób poprawia nie tylko pamięć, ale także pobudza wyobraźnię.

Beata Marcinowska

Komentarze do: Ćwiczenia na pamięć długoterminową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz