Szukaj

Jak ćwiczyć inteligencję?

Wielu osobom wydaje się, że inteligencja jest cechą wrodzoną. Oczywiście uwarunkowania genetyczne mogą znacznie ułatwić życie, jednak nie są one najważniejsze. Historia zna wiele przypadków osób, które pomimo wielkiego potencjału intelektualnego, którym obdarzyła ich natura, zmarnowały swoją szansę z powodu zwykłego braku pracowitości i systematyczności.

Jak ćwiczyć inteligencję?

Z kolei osoby o umysłach mniej lotnych mogą zrobić karierę i odnieść sukces, oczywiście jeżeli są odpowiednio zdeterminowane i włożą w to sporo pracy.

Niezależnie od uwarunkowań genetycznych, każdy z nas powinien ćwiczyć mózg i odpowiednio stymulować inteligencję. W ten sposób można wypracować sobie wyższy iloraz inteligencji niż wrodzony i spowodować, że nasz umysł stanie się zdecydowanie bardziej lotny. Odpowiednia determinacja i regularne ćwiczenia często mogą być drogą do sukcesu. Jeżeli nasza inteligencja jest na zadowalającym nas poziomie, w dalszym, ciągu powinno się wykonywać określone ćwiczenia, aby z czasem jej nie utracić i zachować sprawność umysłową do najpóźniejszych lat.

Trening pamięci

Według badań naukowców w podnoszeniu IQ bardzo pomaga dobra pamięć. Niestety, nie jest to zdolność rozwinięta w jednakowym stopniu u wszystkich. Znów w tym momencie spotykamy się z zagadnieniem uwarunkowań genetycznych oraz zdolności nabytych we wczesnym dzieciństwie (według badań, na pamięć wpływa częstotliwość rozmowy z dzieckiem oraz czytanie mu książek a także zajęcia edukacyjne). Na szczęście każdy pamięć może ćwiczyć również późniejszych latach i w indywidualnym zakresie. Najprostsze i najbardziej popularne ćwiczenia poprawiające pamięć to między innymi: gra skojarzeń, grupowanie według przyjętego klucza czy też stosowanie skrótów werbalnych oraz układu wierszowego. Z czasem dzięki tym ćwiczeniom nasz mózg będzie w stanie przyswajać więcej informacji w krótszym czasie co spowoduje poprawę pamięci, a co za tym idzie wzrost IQ.

Neurobic – gimnastyka mózgu

Aerobic, to ćwiczenia dla ciała. W odpowiedzi na to powstała dziedzina zwana neurobikiem czyli ćwiczeniami dla mózgu. Jeżeli rozwijamy ciało, warto również zadbać o umysł i odwrotnie. Tak samo, jak w przypadku aerobiku, który za pomocą określonych ćwiczeń fizycznych wpływa na wygląd i kondycję naszych mięśni, naukowcy opracowali specjalne ćwiczenia umysłowa, mające na celu ćwiczyć szare komórki oraz poprawiać kondycję umysłową.

Na ogół ćwiczenia te nie wymagają wielkiego wysiłku, z kolei efekty są doskonałe. Szybsze kojarzenie faktów, łatwiejsze przyswajanie informacji, lepsza koncentracja większa łatwość wysławiania się, kreatywność a także poprawienie zdolności do nauki języków obcych, to tylko kilka z pozytywnych aspektów neurobiku.

Przykładowe ćwiczenia dla umysłu to żonglowanie, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku oraz zagadek logicznych, wizualizacje, podejmowanie nowych wyzwań a także staranie się jak najszybszego nazywania pojawiających się przedmiotów (w tym ćwiczeniu bardzo wskazana jest pomoc drugiej osoby). Jeżeli poszczególne ćwiczenia sprawiają nam trudności nie należy się zniechęcać. Przecież jeżeli zaczniemy chodzić na siłownię nie jesteśmy w stanie od razu wykonać szpagatu. Tak samo mają się ćwiczenia mózgu. Systematyczność i samozaparcie są gwarancją sukcesu.

Książki

Bardzo często „oczytanie” jest uznawane za synonim inteligencji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ książki to doskonałe połączenie relaksu z ćwiczeniami dla mózgu. Nie musimy zaraz czytać trudnych książek biograficznych, czy tez historycznych. Często wystarczy beletrystyka czy literatura kobieca.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – poprzez czytanie aktywizujemy nasz mózg. W krótkim czasie przetwarza on wiele informacji. Dodatkowo czytanie pobudza wyobraźnię, a co za tym idzie wspomaga naszą kreatywność. Dzięki książkom również wzrasta nasz zasób słów i łatwość wypowiedzi, a co za tym idzie komunikacja interpersonalna staje się łatwiejsza. Również informacje zawarte w książkach mogą okazać się pożyteczne. Krótko mówiąc, warto czasem oderwać się od szarej rzeczywistości, czytając jakiekolwiek dzieło literackie, ponieważ ma to doskonały wpływ na stan naszego umysłu.

Czas na refleksję

Często życie przyjmuje zawrotne tempo i popadamy w rutynę. Niestety nie jest to dobre dla naszego umysłu. Warto wydzielić sobie chociaż kilka godzin w tygodniu tylko dla siebie. Dobrze jest pobyć ze sobą sam na sam i przemyśleć życie, a także odpocząć od morderczego rytmu dnia i wyciszyć się. Jeżeli może przegrzać się komputer od zbyt długiego użytkowania bez przerwy, w sensie przenośnym, może stać się to również z umysłem człowieka. Warto więc robić sobie czasem przerwy, zastanowić się nad życiem a także zupełnie wyciszyć.

Z tego samego powodu, warto podczas pracy urządzać krótkie, ale częste i regularne przerwy. Dzięki temu mózg będzie wydajniejszy, a praca stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna.

Zdrowy tryb życia

W określeniu „w zdrowym ciele zdrowy duch” znajdziemy bardzo dużo prawdy. Jeżeli ciało będzie w dobrej kondycji umysł będzie pracował zdecydowanie lepiej. Jeżeli jesteśmy niewyspani, nie korzystamy z całej swojej inteligencji, to samo dzieje się, gdy coś nas boli lub odczuwamy jakikolwiek dyskomfort. Aby korzystać z całej swojej inteligencji i stale ją poszerzać, należy prowadzić zdrowy tryb życia.

Śpiąc co najmniej 8 godzin dziennie, jedząc gorzką czekoladę a także spożywając dużo warzyw i owoców zapewnimy naszej inteligencji doskonałe warunki do rozwoju. Przestrzegając powyższych zaleceń zyskamy pewność, że nasz mózg pracuje na pełnych obrotach. Dzięki temu i pozostałym metodom, możemy rozwijać swojego ducha i poprawiać swoje kwalifikacje, a także znacznie ułatwić sobie życie i drogę do realizacji marzeń czy też osiągnięcia spełnienia zawodowego.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Jak ćwiczyć inteligencję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz