Szukaj

Dlaczego nie pamiętamy tego, co było przed naszym 3. rokiem życia?

Pierwsze lata naszego życia są bardzo ważne. To wtedy nauczyliśmy się podstawowych ruchów, dowiedzieliśmy się wielu najważniejszych informacji o otaczającym nas świecie, jednak mimo to ten okres praktycznie nie istnieje w naszej pamięci.

Dlaczego nie pamiętamy tego, co było przed naszym 3. rokiem życia?

Pierwsze wspomnienia z dzieciństwa łączą się z radością z urodzinowych prezentów, wygłupami pod nieobecność rodziców czy bólem przy skaleczonym kolanie. Jednak nikt z nas nie pamięta tego, co spotykało nas w pierwszych dwóch - trzech latach naszego życia.

Według lekarzy, pierwsze wspomnienia mogą zastać wyryte w naszej pamięci w okresie pomiędzy końcem drugiego roku życia, a początkiem trzeciego. Przeciętnie jednak pojawiają się one w połowie trzeciego roku. Wiele osób twierdzi na przekór, że jest w stanie sobie przypomnieć co działo się, gdy miał on skończony pierwszy roczek. Jednak naukowcy szybko sprowadzają nas na ziemię, mówiąc że jest to niemożliwe z naukowego punktu widzenia .    


Dzieci są w stanie sobie przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce przed kilkoma tygodniami, jednak z upływem czasu stają się one coraz bledsze. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony,  aby idealnie zapamiętać wydarzenie i móc go odtworzyć z pamięci dokładnie takim jakim było.

Za rozwinięcie sprawnej pamięci u ludzi odpowiedzialne jest przede wszystkim połączenie pomiędzy tzw. hipokampem odpowiedzialnym za pamięć i zmienianie wspomnień krótkotrwałych w pamięć długotrwałą, a kora mózgową, która w naszym mózgu spełnia funkcję swego rodzaju nośnika pamięci długotrwałej.

Aby poprawić zdolności zapamiętywania wśród małych dzieci konieczne jest prowadzenie rozmów z nimi przez rodziców. To właśnie matka powinna opowiadać często dziecku o jego najmłodszych latach, co może sprawić, że wspomnienia z najmłodszych lat stopniowo pojawiać będą się w pamięci pociechy.

To zjawisko zostało potwierdzone przez badania, które wskazały, że opowiadanie dzieciom o jego wczesnym dzieciństwie sprawi, że dziecko wykreuje w swoim umyśle swój obraz z tamtych lat.   

Opracowała:

Manuela Tomala

Komentarze do: Dlaczego nie pamiętamy tego, co było przed naszym 3. rokiem życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz